Dnes som v Kancelárii verejného ochrancu práv prijal zástupcu a zástupkyne Združenia rodičov a priateľov LGBT+ ľudí a právničku inPoradne, aby sme spoločne prediskutovali ich problémy a obavy. Stretnutie bolo konštruktívne a som rád, že sme si vymenili názory na mnohé oblasti, s ktorými sa rodičia a priatelia LGBT+ ľudí na Slovensku potýkajú.
Od zástupcov združenia som dostal publikáciu, v ktorej sú príbehy konkrétnych transrodových detí, ale aj vyvrátené mýty, ktoré sa s procesom tranzície spájajú. Naša debata sa týkala aktuálneho stavu mladých ľudí v tranzícii, ktorí sú v dôsledku existujúcich prekážok pri právnej tranzícii vylučovaní zo základných životných situácií, ako je vzdelávanie či zapojenie sa na trhu práce (nemožnosť zmeniť doklady o vzdelaní, nemožnosť sa zamestnať…).
Združenie mi rovnako podalo podnety z dôvodu pretrvávajúcej praxe matrík, ktoré odmietajú vykonať zmenu zápisov identifikačných údajov (meno, priezvisko, rodné číslo) bez chirurgickej zmeny pohlavia.
Som pripravený naďalej spolupracovať so zástupcami rodičov na riešení týchto problémov a na zabezpečení ochrany ich práv a práv ich detí.
Je dnes veľmi dôležité, aby kompetentní robili všetko preto, aby sa nikto na Slovensku necítil na okraji spoločnosti. V tejto súvislosti, som ako verejný ochranca práv, upozornil na problematiku tranzícií aj v Správe o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2023.


