V rámci výjazdu, počas ktorého právničky kancelárie navštívili ústavy na výkon trestu odňatia slobody, sa zastavili aj v obci Čaňa. Zaujímali sa o situáciu marginalizovaných rómskych komunít. Starosta obce im predstavil komunitné centrum, v ktorom sa stretávajú deti. Tím kancelárie bol informovaný, že deti sú vedené k hygienickým návykom či používaniu slovenského jazyka. Centrum bolo vybudované ako súčasť národného projektu pod názvom Komunitné služby v mestách a obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktorého cieľom má byť sociálna inklúzia.
Tím v obci Čaňa navštívil aj osem vysťahovaných rodín, ktoré sa na nás obrátili s podnetom. Aktuálne je podnet v riešení a zastávka tímu bola súčasťou prieskumu. Príčinou vysťahovania rodín bolo súdne rozhodnutie a tieto rodiny už niekoľko rokov žijú v provizórnych podmienkach v unimobunkách. Trvalé riešenie nevyhovujúceho stavu by mohlo priniesť využitie posledného pozemku v intraviláne obce, na výstavbu potrebnej infraštruktúry sú však potrebné zdroje, o ktoré sa má obec záujem uchádzať z eurofondov. Je preto málo pravdepodobné, že sa situácia vysťahovaných rodín v dohľadnej dobe zlepší.
Na ťaživú situáciu marginalizovaných rómskych komunít v minulosti upozorňovali obe bývalé ombudsmanky. Opakovane poukazovali na segregáciu a diskrimináciu, ktorej dlhodobo čelia, či už ide o vzdelávanie, prístup k pitnej vode či dôstojné bývanie. Zároveň odporúčali viaceré opatrenia na odstránenie diskriminácie, či už ide o jej odstránenie v praxi, zabezpečenie pitnej vody a ďalšie.