V dňoch 18.-19.04.2023 som sa spolu s kolegyňami z odboru ochrany práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva z Kancelárie verejného ochrancu práv pani JUDr. Evou Takácsovou a pani JUDr. Janou Polákovou, zúčastnil záverečnej konferencie v rámci národného projektu „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“, ktorý bol súčasťou operačného programu „Efektívna verejná správa“ a bol podporený z Európskeho sociálneho fondu.
Dvojdňová záverečná konferencia sa konala pod záštitou Ministerstva spravodlivosti SR a bola zameraná na prezentáciu východísk a výsledkov projektu, skúseností so zavádzaním nástrojov alternatívneho riešenia sporov mediáciou v civilnej oblasti, ako aj v trestných veciach, s fokusom na restoratívnu justíciu a perspektívy jej využitia.
Konferenciu, ktorá sa konala za bohatej účasti odborníkov zo Slovenska aj zo zahraničia, najmä z radov mediátorov, sudcov, ale aj súdnych koordinátorov, zainteresovaných štátnych zamestnancov a odbornej verejnosti, otvoril Viliam Karas, minister spravodlivosti SR a vyjadril svoju podporu implementácii výsledkov projektu a ďalšiemu pokračovaniu nastúpeného trendu mimosúdneho riešenia sporov v rámci projektu.
Téma projektu, jeho výsledky a ich aplikácia v praxi oslovuje aj verejného ochrancu práv a jeho tím, ktorý pri svojej práci s podávateľmi, ale aj s orgánmi verejnej moci a správy taktiež uplatňuje neautoritatívne postupy disponujúce predovšetkým nástrojmi tzv. mäkkého práva.
Metódy a postupy prezentované na konferencii, ktoré sú aplikované v procese mediácie, môžu byť časťou nástrojov, ktoré pomôžu eliminovať prevalenciu zbytočných prieťahov vyskytujúcich sa v súčasnosti najmä v súdnych, ale aj v správnych konaniach. Systémové odstraňovanie zbytočných prieťahov je zložitou výzvou pre orgány verejnej moci a správy, verejného ochrancu práv nevynímajúc. Výskyt a jednotlivé prípady zbytočných prieťahov konštatované v činnosti verejného ochrancu práv dokumentuje aj aktuálna Správa o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2022 najmä na stranách 95 a nasl., ktorá bola doručená Národnej rade Slovenskej republiky (správa https://bit.ly/3lZ4c7n ).
Dobre pripravená dohoda, vnútorne akceptovaná účastníkmi existujúceho či potenciálneho konfliktu, má nesporne cenu zlata. A tiež v sebe nesie významný potenciál šance vzájomného rešpektu subjektov práv a právom chránených záujmov z vlastnej vôle, čo nie vždy dokáže priniesť autoritatívne rozhodnutie umocnené núteným výkonom.
