Dnes som sa zúčastnila na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorého predmetom boli nezákonné sterilizácie prevažne rómskych žien. Na zasadnutí boli aj dve poškodené ženy a zástupca a zástupkyňa mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva / Center for Civil and Human Rights, ktorá ženám pomáha. Jedna z nich dotiahla svoj prípad pred Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) a vďaka rozhodnutiu súdu v jej prospech sa jej dostalo satisfakcie. Druhá žena sa na vnútroštátne súdy a následne ESĽP neobrátila a spravodlivosti v jej prípade nebolo učinené zadosť. Tieto dva príbehy ilustrujú, prečo individuálne žaloby nepredstavujú efektívny mechanizmus na nápravu a prečo je mimoriadne potrebné zaviesť systémové riešenia.
Poslanci a poslankyne výboru dnes nehlasovali za uznesenie, ktoré navrhol predsedajúci výboru Peter Pollák ml., pretože zloženie výboru nebolo uznášaniaschopné. Predsedajúci však uviedol, že bude iniciovať, aby sa vláda Slovenskej republiky ospravedlnila a aby sa prijal zákon zabezpečujúci odškodnenie dotknutých žien. Avizoval, že v tejto súvislosti plánuje zorganizovať okrúhly stôl, na ktorý pozve zodpovedné rezorty, mňa i zainteresované mimovládne organizácie a poškodené ženy.
Som presvedčená, že ospravedlnenie a následná satisfakcia je prejavom úcty k hodnotám, ktoré sú ukotvené v ústave a medzinárodných ľudskoprávnych dokumentoch, ktorými sme ako štát viazaní. Nezákonné sterilizácie predstavujú hrubé porušenie základných práv dotknutých žien a nesmú ostať bez povšimnutia.
(prevzaté zo stránky VOP na Facebooku počas funkčného obdobia Márie Patakyovej)