Vystúpim na konferencii organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Viedni. Predstavím úspechy v konaniach pred ústavným súdom v boji za udržanie ľudských práv na Slovensku      
16. 3. 2026

Prijal som pozvanie na dvojdňovú konferenciu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sa uskutoční v dňoch 16 až 17 marca 2026 vo Viedni. Konferencia sa zaoberá otázkou prijímania zákonov a odolnosti demokratického zriadenia štátu. Je podujatím organizovaným v rámci tohoročného švajčiarskeho predsedníctva v OBSE.

Vystúpenie na konferencii tejto významnej organizácie predstavuje v dejinách ombudsmanského úradu na Slovensku historickú príležitosť podeliť sa o naše skúsenosti a úspechy v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky.

Ide najmä o preskúmavanie zákonov, ktoré podľa nášho názoru viedli k oslabeniu ochrany ľudských práv na Slovensku. Účastníkom konferencie predstavím naše nedávne úspechy v súdnom prieskume, napríklad v prípade novely zákona o slobode informácií, zákona o mimovládnych organizáciách či zákona, ktorý sa dotýka činnosti Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Závery konferencie majú zároveň slúžiť ako odporúčania pre členské krajiny OBSE v oblasti posilňovania odolnosti demokracie.

O záveroch a informáciách z konferencie vás budem informovať.

Ďalšie články
Všetky články