Naša kolegyňa a kolega z Kancelárie verejného ochrancu práv sa minulý týždeň zúčastnili na konferencii v rámci Európskej siete ombudsmanov pre deti (ENOC). Stretnutie sa konalo od 8. do 10. júna vo Varšave pod záštitou poľského ombudsmana pre deti Mikolaja Pawlaka.
Jednou z hlavných tém konferencie bolo právo detí na priaznivé životné prostredie alebo takzvaná „klimatická spravodlivosť” pre deti. Výbor OSN pre práva dieťaťa v súčasnosti pripravuje návrh všeobecného komentára č. 26 k právam detí a životnému prostrediu s osobitným zameraním na zmenu klímy.
Znečistenie životného prostredia nepriaznivo ovplyvňuje životnú trajektóriu detí oveľa viac ako dospelých. Podľa OSN každý rok zomrie najmenej 1,5 milióna ľudí mladších ako 5 rokov v dôsledku znečistenia ovzdušia, znečistenia vody, vystavenia sa toxickým látkam a iných dôsledkov nepriaznivého životného prostredia. Klimatická kríza ohrozuje občianske, politické, ako aj hospodárske, sociálne a kultúrne práva súčasných a budúcich generácií.
Cieľom komentára č. 26 je poskytnúť zmluvným štátom usmernenia o prijatí všetkých vhodných legislatívnych, administratívnych a iných opatrení, ktoré zabezpečia deťom prístup k právam zabezpečujúcim priaznivé životné podmienky s osobitným zameraním na zmenu klímy.
Účasť detí je jednou zo základných zásad Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý tvrdí, že deti a mladí ľudia majú právo slobodne vyjadrovať svoje názory a že existuje povinnosť počúvať názory detí a uľahčovať ich účasť vo všetkých záležitostiach, ktoré sa ich týkajú. Z výskumu ENOCU zároveň vyplýva, že deti v Európe pociťujú „environmentálnu úzkosť”, kedy sa cítia bezmocné v súvislosti s klimatickou krízou, preto ich aktívne zapojenie je obzvlášť dôležité.
Výbor OSN pre práva dieťaťa v rámci prípravy všeobecného komentára pripravil pre deti online konzultáciu, do ktorej je možné zapojiť sa vyplnením dotazníka. Dotazník môže byť vyplnený v akomkoľvek jazyku, odpovedať na otázky je možné aj v slovenskom jazyku.
Prosíme o rozšírenie dotazníka, aby sa do procesu tvorby mohli zapojiť aj deti zo Slovenska.