Aj tento rok si pripomíname Medzinárodný deň Rómov a Rómok. V tejto súvislosti a v kontexte našej činnosti považujeme za dôležité poukázať najmä na dlhodobé porušovanie základných práv a slobôd marginalizovaných rómskych komunít.
Je totiž neakceptovateľné, že aj v 21. storočí sa v našej spoločnosti objavujú javy, akými sú nedostatočný prístup k pitnej vode pre všetkých bez rozdielu či diskriminačné praktiky na systémovej úrovni zjavné aj počas pandémie, keď sa uzatvárali celé rómske osídlenia. Rovnako bol v období šírenia ochorenia COVID-19 zhoršený, alebo dokonca znemožnený prístup k vzdelávaniu detí z vylúčených komunít.
Tieto deti okrem toho dlhodobo čelia segregácii vo vzdelávaní. Porušovaním práva na vzdelanie štát priamo uzatvára celé generácie detí pochádzajúce z marginalizovaných rómskych komunít do bludného kruhu chudoby. Preto vítame nedávne kroky ministerstva školstva v rámci prípravy koncepčných materiálov zameraných na oblasť inkluzívneho vzdelávania a eliminácie segregácie. Zároveň zdôrazňujeme, že je potrebná ich efektívna implementácia v praxi. Kroky ministerstva sledujeme a analyzujeme.
Za posledné obdobie možno vyzdvihnúť, že Rómom a Rómkam sa minulý rok dostalo dvoch ospravedlnení zo strany vlády, jedno za policajnú raziu v Moldave nad Bodvou a druhé za sterilizácie v rozpore s právom. Zároveň však treba dodať, že dôležité budú aj snahy o poučenie sa do budúcnosti či zabezpečenie satisfakcie.
Majme na pamäti, že ako je ukotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv i v našej ústave, všetci sme si rovní v dôstojnosti a právach a je nevyhnutné, aby sa tento princíp aj uplatňoval v praxi.