Medzinárodný deň ľudí bez domova a svetový deň duševného zdravia
10. 10. 2024

10. októbra sme si pripomenuli, že medzi nami sú ľudia, ktorí prišli o to najcennejšie, o domov.

Práve v tento významný deň som sa zúčastnil diskusie na pôde Slovenského národného divadla s Alexandrou Károvou, výkonnou riaditeľkou Občianskeho združenia Vagus a so psychológom Radoslavom Blahom. Diskusia bola zameraná na to, aby nám pomohla hlbšie porozumieť prečo sa ľudia ocitajú bez domova a dozvedieť sa ako im môžeme pomôcť. Verejná diskusia bola zároveň nahrávaná pre podcast Hrany ulice.

Situácia na Slovensku je alarmujúca. Štatistika je neúprosná. Nachádza sa tu vyše 71 000 ľudí bez domova. Za posledných 10 rokov stúpol tento počet trojnásobne. Problém značne sťažuje aj aktuálna bytová politika – vysoké nájmy, cenovo nedostupné bývanie či Covid (ten sa podpísal na mentálnom zdraví ľudí a pripravil veľký počet osôb o prácu a následne o domov). Vyplýva to z výročnej správy OZ Vagus, ktoré svojou prácou pomáha k ukončeniu bezdomovectva.

Domov by nemal byť pre človeka privilégiom, každý z nás by mal mať miesto, kam sa môže vždy vrátiť a kde sa môže cítiť bezpečne. Je dôležité si pripomenúť, že ľudia bez domova sú ľudia akoostatní, len sa sa ocitli v extrémne náročnej životnej situácii. Prišli nečakane o prácu, finančné prostriedky, svojich blízkych, bojujú so závislosťou, či s chorobami, najmä tými duševnými, a sú často odkázaní len sami na seba. Najúčinnejším bojom proti bezdomovectvu je mu predchádzať.

Poskytovanie sociálnych služieb pre ľudí v núdzi, dostupná zdravotná starostlivosť, dostupné bývanie, ako aj empatický prístup so strany orgánov verejnej moci pri prešetrovaní žiadostí obyvateľov sú všetko dôležitými nástrojmi ako bojovať s bezdomovectvom. Zlá skúsenosť s úradníkmi môže odradiť a demotivovať ľudí, aby sa aktívne snažili o riešenie svojich problémov. O pomoc ľuďom by sa nemal starať len tretí sektor a charita, ale predovšetkým štát, a teda orgány verejnej moci. Buďme preto aj my k týmto ľuďom empatickí, nesúďme ich a odkážme ich na príslušnú pomoc.

Touto témou sa aktívne zaoberám. Prioritou Kancelárie verejného ochrancu práv je najmä to, aby sa systém pomoci ľuďom bez domova stal efektívnejší a ľudskejší. Pred pár týždňami sme vydali pozičný dokument verejného ochrancu práv na tému: „Človek v núdzi a naplnenie jeho ľudských práv v systéme sociálno-zdravotnej starostlivosti”.

Stojím na strane ľudí bez domova.

Ďalšie články
Všetky články