V dnešný deň, kedy si pripomíname Medzinárodný deň ľudí bez domova, stojíme pred dôležitou otázkou: Ako sa ako spoločnosť staviame k tým najzraniteľnejším medzi nami? Problémy ľudí bez domova nie sú len sociálny problém, ale aj morálny kompas našej spoločnosti.
Príčiny problémov ľudí bez domova sú komplexné a často sa prelínajú. Chudoba, strata zamestnania, duševné choroby, závislosti, rodinné problémy, to všetko sú faktory, ktoré môžu človeka priviesť na ulicu.
Dôsledky problémov ľudí bez domova sú však ešte závažnejšie. Ľudia bez domova sú vystavení extrémnemu chladu, teplu, násiliu, stigmatizácii. Ich životná dĺžka je výrazne kratšia, trpia zdravotnými problémami, majú obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti a často sa stávajú obeťami trestných činov.
Ako verejný ochranca práv som však nezostal len pri slovách. Len pred niekoľkými týždňami sme vydali pozičný dokument verejného ochrancu práv na tému: „Človek v chudobe a naplnenie jeho ľudských práv v systéme sociálno-zdravotnej starostlivosti“ . Na dokumente pracovalo 15 zástupkýň a zástupcov inštitúcií, organizácií a osobností, ktoré sa zaoberajú otázkou sociálnych nerovností a problematikou chudoby.
Závery pozičného dokumentu obsahujú 9 navrhovaných opatrení rezortu zdravotníctva a rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. Naďalej sa budem zasadzovať o to, aby by sa systém pomoci ľuďom bez domova stal efektívnejším a ľudskejším. Budem upozorňovať na nedostatky v systéme a navrhovať konkrétne riešenia.
Chcem pri tejto príležitosti vyzdvihnúť prácu všetkých mimovládnych a neziskových organizácií, ktoré sa neúnavne a dennodenne snažia pomáhať ľuďom bez domova v ich ťažkej životnej situácii.