„Naša rodina bývala v krajnom dome od Moštenice. Už dávnejšie predtým sme si s otcom pripravili ruksaky na prípadný útek. O osude mojich najdrahších som sa dozvedel až po návrate zo zajatia. Moju mamu Júliu Bučkovú postrelili na prahu nášho domu a po týždni ukrutných bolestí umrela. Môjho otca Alexandra Bučku zastrelili v záhrade.“
To sú spomienky Alfonza Bučku, ktorého základy domu, spolu so spomienkami na pamätnej tabuli, nájdete hneď na začiatku osady Kalište. Malá horská obec na južnom úpätí Nízkych Tatier bola jednou z centier partizánov počas Slovenského národného povstania. Keď Kalište zostalo 18. marca 1945 bez ochrany, nacisti veľkú časť obyvateľov postrieľali a obec vypálili.
Verím, že históriu si netreba len pripomínať, ale jej aj porozumieť a poučiť sa z nej. Aj preto sa spolu s mojimi kolegami snažíme pripomínať si udalosti našej minulosti aj na pietnych spomienkach, a hovoriť o nich ďalej. Porazenie fašizmu si treba pripomínať nielen v knihách, ale aj symbolicky spolu s verejnosťou a v rozhovoroch s mladými ľuďmi.
Vedúci kancelárie Marián Török dnes položil veniec na pietnej spomienke v obci Kalište ako symbol úcty všetkým tým, ktorí sa už nedožili konca druhej svetovej vojny, pretože sa postavili zlu. Na Slovensku bolo pre Slovenské národné povstanie vypálených 105 obcí. Kalište bolo jednou z nich. Česť pamiatke všetkým tým, ktorí sa postavili za ochranu základných práv a budovanie slobody pre nás všetkých.