Súd po desiatich rokoch od vysťahovania rómskej komunity a následného odstránenia osady v Nižných Kapustníkoch rozhodol v prospech dotknutých vysídlených ľudí. Na problém upozornila ešte predchádzajúca verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v prvej mimoriadnej správe v histórii inštitúcie.
Čo sa vtedy stalo a na čo upozornila vtedajšia ombudsmanka?
- 26. októbra 2012 obyvateľov osady v Nižných Kapustníkoch vyzvali terénni sociálni pracovníci mesta v sprievode mestskej polície, aby opustili priestor osady v lehote štyroch dní.
- Právny titul tohto úradného konania mesto nepredložilo. Prieskumom tím Kancelárie verejného ochrancu práv zistil, že mesto tento úradný úkon nijako nezadokumentovalo.
- 30. októbra 2012 zamestnanci zisťovali, aký je stav na mieste a zistili, že v osade sa z pôvodných asi 156 obyvateľov zdržiavali už iba 3 rodiny a 4 ľudia bez domova. Prítomní zamestnanci úradu práce sociálnych vecí a rodiny a mesta Košice sa vyjadrili, že 2 rodiny z nich uviedli, že majú kam ísť. Jedna rodina uviedla, že nemá kam ísť.
- Rodine, ktorá nemala kam ísť a aj jednej osobe s ŤZP zabezpečili odvoz a ubytovanie v útulku v Bernátovciach. Okrem toho ďalšej z rodín, ktoré z osady po výzve neodišli, zabezpečili odvoz do obce Rakúsy. Osada bola potom zlikvidovaná a žiadna dokumentácia nebola vyhotovená.
- Mesto dodatočne uviedlo, že postupovalo v súlade s uznesením MZ mesta Košice, ktoré upravuje postup mesta pri odstraňovaní odpadu, najmä pri hrozbe zdravotno-epidemiologickej situácie.
- 28. júla 2015 sa na verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú obrátili belgickí federálni ombudsmani Catharine de Bruecker a Guido Herman s listom, že majú informáciu, že nútene vysťahované rodiny z Nižných Kapustníkov sa nachádzajú v Bruseli a potrebujú pomoc.
- 6. augusta 2015 Jana Dubovcová na základe doručených údajov z Belgického kráľovstva potvrdila, že 25 osôb, ktoré v tom čase obývali bruselský Park Maximilien, tam odišlo niekedy v čase po nútenom vysťahovaní v októbri 2012 z Nižných Kapustníkov.
V mimoriadnej správe z roku 2013 ombudsmanka uviedla, že celý postup mesta a aj jeho argumentácia, že išlo o „nakladanie s odpadom“ vyznieva až cynicky. Najviac cynický bol podľa nej prístup mesta Košice k situácii, v ktorej sa nachádzali maloleté deti v osade.
Táto správa po skočení volebného obdobia v marci 2016 skončila ako neprerokovaná.
Na jednej strane ma teší, že súd rozhodol v prospech vysťahovaných ľudí. Na druhej strane však musím dodať, že 10 rokov predstavuje veľmi dlhý čas, a tak satisfakcia pre dotknuté osoby prichádza pomerne neskoro. Verím, že sa z rozhodnutia kompetentné orgány v Slovenskej republike poučia.
(prevzaté zo stránky VOP na Facebooku počas funkčného obdobia Márie Patakyovej)