Otázky: Evidujete nejaké podnety sprievodu/rodičov v tejto veci?
Obrátili sa na Vás prípadne pacientske organizácie? Aké boli ich dobré či zlé skúsenosti?
Odpoveď verejného ochrancu práv:
Ja som od 1. decembra 2022 takýto podnet nezaznamenal. Moja predchodkyňa pani profesorka Patakyová dostala podnet od matky dieťaťa v decembri 2021. Začiatkom roka 2022 bol tento podnet odložený pre nedostatok pôsobnosti vybaviť danú veci. Neevidujem podnety od pacientských organizácií v tejto veci.
Dôležité je však spomenúť, že Kancelária verejného ochrancu práv pod vedením pani profesorky Patakyovej vykonala v roku 2021 prieskum dodržiavania práv žien pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vo svojej správe z prieskumu odporúčala prijať obdobnú úpravu.
Odporúčanie prijať obdobnú úpravu vychádzalo aj z práce Kancelárie verejného ochrancu práv počas prvej vlny pandémie COVID-19. Na verejnú ochrankyňu práv sa s touto problematikou obrátili rodičia predčasne narodených detí priamo, ale aj prostredníctvom mimovládnych organizácií. Išlo o situácie, v ktorej matkám predčasne narodených detí, ktoré z nemocnice prepustili po pôrode domov, niektoré zdravotnícke zariadenia úplne zamedzili kontakt s vlastnými deťmi hospitalizovanými na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Otázka: Je toto právo, aj keď nie je ukotvené, v zákone umožnené?
Odpoveď verejného ochrancu práv:
Komplexná slovenská úprava k tejto problematike neexistuje. Existuje len ustanovenie o sprievodcovi osoby v ústavnej starostlivosti v zákone č. 576/2004 Z. z.. Tou je osoba, ktorá bola prijatá do ústavnej starostlivosti spolu s osobou, ktorej sa poskytuje ústavná starostlivosť. Podľa zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti je do nemocnice, ako sprievodná osoba, povolený zákonný zástupca dieťaťa do troch rokov. Podrobnejšie však táto služba v právnych predpisoch upravená nie je.
Zostáva tak na lekároch a rodičoch, ako budú Dohovor OSN o právach dieťaťa vykladať. Či z neho vyvodia právo na prítomnosť rodiča.
Ak v praxi vznikajú problémy s výkladom ľudských práv vždy je, podľa môjho názoru, dobré, keď slovenský zákonodarca rozoberie na drobné ľudské práva a medze ich výkonu v zákone.
Otázka: Čo hovoríte na to, že tento zákon bol stiahnutý, medzi poslancami sa nenašla zhoda?
Ako verejný ochranca práv sa nevstupujem do politickej debaty a ani ju nehodnotím. Narušil by som tým princíp politickej neutrality verejného ochranu práv.
Link na článok: https://korzar.sme.sk/c/23149132/moze-byt-rodic-s-dietatom-v-nemocnici-lekari-vysvetluju-kedy-ano-a-kedy-nie.html