Na základe dvoch podnetov sme preskúmali zaobchádzanie s pacientmi a pacientkami Detskej psychiatrickej liečebne Hraň a zistili sme porušenia viacerých základných práv a slobôd. Porušenia sa týkali oblasti práv detí na pravidelné kontakty so svojimi rodičmi, práva na listové tajomstvo alebo zákaz krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestania.
Tieto porušenia boli skutočne závažné a zarážajúce:
- všetkým deťom bez ohľadu na ich stav a diagnózu bol odopretý akýkoľvek kontakt s rodinou počas prvých dvoch „adaptačných“ týždňov,
- maloleté deti boli hodnotené za svoje správanie a trestané či odmenené kontaktom s rodinnými príslušníkmi alebo odmenami v stravovaní,
- kontaktovať mohli len rodičia deti a nikdy nie naopak, aj to len so súhlasom personálu,
- deťom boli kontrolované listy a telefonáty sa konali v prítomnosti sestry v striktne obmedzenom čase.
Zariadeniu bývalá verejná ochrankyňa práv komunikovala zistené nedostatky v oblastí dodržiavania základných ľudských práv. Aj keď sa s výhradami nestotožnilo, navrhované opatrenia boli prijaté.
Zároveň navrhla ministrovi zdravotníctva zmenu právnych predpisov v oblasti pedopsychiatrie, v ktorej videla absenciu štandardov liečby. Potrebné bolo podľa jej názoru aj jasné vymedzenie práv pacientov, napríklad na pravidelný kontakt s rodinnými príslušníkmi. Taktiež navrhla, aby prípadné oprávnenie obmedziť kontakt pacienta s rodinou bol jasne vymedzený a limitovaný. Ministerstvo zdravotníctvo túto problematiku analyzuje, zatiaľ sme však konečné stanovisko nedostali.
Foto: Unsplash