Dnes si pripomíname 6. smutné výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ich násilná smrť otriasla celou krajinou. Smrť dvoch mladých ľudí nám pripomína, aká je dôležitá sloboda slova, ochrana tlače a novinárov.
Podľa medzinárodného indexu slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc, sa Slovenská republika umiestnila v minuloročnom rebríčku na 17. mieste (v roku 2022 to bolo 27. miesto). Aby médiá a novinári mohli svoju úlohu vykonávať ako pomyselní strážcovia demokracie, musí im byť garantovaná sloboda a ochrana v ich dôležitej práci.
Na Slovensku máme aj prípady zmiznutia novinárov Pavla Rýpala (zmizol 22. apríla 2008), ktorý sa venoval odhaľovaniu mafie a jej pôsobnosti, alebo Martina Pejka (zmizol 17. marca 2015), ktorý v čase zmiznutia pracoval ako editor Hospodárskych novín.
Ako verejný ochrana práv pripomínam, že z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva k čl. 2 Dohovoru o ľudských právach (právo na život) a k čl. 10 Dohovoru o ľudských právach (sloboda prejavu) vyplýva jednotlivým štátom povinnosť zabezpečiť primerané preventívne opatrenia na ochranu života obyvateľov pred kriminálnymi činmi. Povinnosť konať má štát najmä v prípadoch, keď štátny orgán vedel alebo mohol vedieť, že je obyvateľ ohrozený na živote. Štáty majú taktiež povinnosť zaviesť efektívny systém ochrany autorov a žurnalistov, aby sa bez obáv mohli zapájať do verejnej diskusie, a to najmä v prípadoch, ak prejavujú názory, ktoré smerujú proti činnosti štátnych orgánov, alebo ktoré nekorešpondujú s verejnou mienkou.
