Verejná ochrankyňa práv informovala o výsledkoch prieskumu bezbariérovosti vo verejných budovách
19. 1. 2017

Bezbariérovosť budov, v ktorých sídlia verejné inštitúcie je dôležitým predpokladom rovnocenného prístupu ľudí k základným právam. Z tohto dôvodu bola téma bezbariérovosti pritoritou verejnej ochrankyne práv počas jej funkčného obdobia.

Po tom, ako sa s právnikmi Kancelárie v roku 2014 pozreli na stav bezbariérovosti v orgánoch verejnej správy a o rok neskôr na úradoch práce, minulý rok zisťovali, ako sú pre zdravotne znevýhodnených občanov prístupné nemocnice, školy, policajné budovy a klientske centrá.  

Zo všetkých základných a stredných škôl, ktoré v rámci prieskumu v hlavnom meste navštívili, spĺňala požiadavku bezbariérového pohybu vnútri budovy iba SOŠ pre žiakov s telesným postihnutím. Žiaci, študenti a ich rodičia si tak nemôžu slobodne vybrať školu, na ktorej budú študovať, pretože väčšina z nich je pre nich nedostupná. Posun v bezbariérovom prístupe je možné čiastočne vidieť na vysokých školách.

V nemocniciach, kde je prirodzená potreba presúvať pacientov na lôžkach, sú na príchod osôb s telesným postihnutím pripravení lepšie ako v školách, avšak situácia pre zrakovo a sluchovo postihnuté osoby je v nich rovnako nevyhovujúca. Chýbajú zvukové informačné systémy, vodiace línie na podlahe či kontrastné označenie sklenených dverí pre slabozrakých.

Pozitívne verejnú ochrankyňu práv prekvapili zistenia v policajných budovách a klientských centrách, v ktorých sa situácia príchodom reformy verejnej a štátnej správy odráža na prístupe k zdravotne postihnutým. V zabezpečovaní prístupu pre zrakovo a sluchovo postihnutých občanov však aj tu narazili na nedostatky.

 

 

 

Ďalšie články
Všetky články