10 rokov od policajného zásahu v Moldave nad Bodvou
25. 7. 2023

V utorok, 25. júla 2023, som mal možnosť na pôde Kancelárie verejného ochrancu práv privítať účastníkov stretnutia za okrúhlym stolom, ktoré sa konalo pri príležitosti nedávneho 10. výročia policajného zásahu v Moldave nad Bodvou. Stretnutie bolo zorganizované z iniciatívy koalície mimovládnych organizácií a fyzických osôb Amnesty International Slovensko, Equity, o. z., European Roma Right Center, Poradne pre občianske a ľudské práva a Mariána Töröka, bývalého vedúceho Kancelárie verejného ochrancu práv, ktorí sa počas celých desiatich rokov angažovali v boji za spravodlivosť pre obete tejto policajnej akcie. Autenticitu zásahu a celého ďalšieho boja s úradnou mocou podčiarkol svojou prítomnosťou aj Milan Hudák, obeť razie a laureát ocenenia Biela vrana.

Pri policajnej akcii konanej 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Viacerí Rómovia, ktorí boli prítomní, vypovedali, že ich bezdôvodne a brutlne bili. Vtedajšia verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová ju po dôkladnom preskúmaní vyhodnotila ako neprimeranú a konštatovala porušenie základných práv a slobôd.V priebehu nasledujúcich desiatich rokov obidve moje predchodkyne vo funkcii verejného ochrancu práv Jana Dubovcová i Mária Patakyová podporovali obete tohto policajného násilia, presadzovali prijatie účinných preventívnych opatrení a tému dlhodobo komunikovali nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni.

Cieľom stretnutia za okrúhlym stolom bolo zhodnotenie posunu Slovenskej republiky za uplynulé desaťročie, posúdenie miery adekvátnosti a efektívnosti prijatých opatrení, ale cieľom bola aj formulácia požiadaviek a ďalších spoločných iniciatív.

Od svojho nástupu do funkcie plne podporujem všetky opatrenia a návrhy systémových zmien, ktoré boli v tejto súvislosti úradom verejného ochrancu práv navrhované. Sú nimi najmä obstaranie telových kamier pre príslušníkov Policajného zboru, povinné zabezpečenie videozáznamu v prípade využitia donucovacích prostriedkov pri policajných akciách či v policajných priestoroch, v ktorých sa nachádzajú zadržané alebo predvedené osoby, ale aj zriadenie skutočne nezávislého vyšetrovacieho orgánu, ktorý by preskúmaval sporné postupy polície.

Spoločne s účastníkmi stretnutia sme dospeli k záveru, že aktuálny stav nenapĺňa podmienky a predpoklady pre zabezpečenie takých postupov polície, ktoré by plne korešpondovali s dôsledným dodržiavaním ľudských práv. V závere stretnutia sme preto dohodli aj ďalšie konkrétne spoločné kroky, ktoré je potrebné realizovať smerom k príslušným štátnym orgánom.

Viac informácií k činnosti verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského k téme dodržiavania práva na osobnú slobodu, práva na ochranu pred mučením, neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním v podmienkach polície ⬇️

Rada vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva akceptovala návrh verejného ochranca práv k dodržiavaniu práva na osobnú slobodu, práva na ochranu pred mučením, neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním v podmienkach polície

Stretnutie s prezidentom Policajného zboru Slovenskej republiky

Neohlásené návštevy obvodných oddelení Policajného zboru SR

Tlačová správa VOP 19. 06. 2023

Ďalšie články
Všetky články