Nedávno sme vás v rámci série príspevkov o podnetoch z výročnej správy informovali o prípade psychiatrickej liečebne pre deti v Hrani. Po preskúmaní podnetov skonštatovala ešte bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová závažné porušovanie ľudských práv detí v tomto zariadení. Išlo napríklad o odopieranie kontaktu s rodičmi, neprimerané trestanie a ďalšie neprípustné praktiky.
Denník SME aktuálne spracoval tému do viacerých textov, ktoré nájdete v najnovšom víkendovom vydaní alebo na webe denníka.
Novinárky pripravili rozsiahlu reportáž a umožnili v nej prehovoriť o svedectvách viacerým ľuďom, ktorí zažili pobyt v zariadení a odniesli si z neho negatívne skúsenosti, možno i traumu.
Jedna z respondentiek pre SME napríklad hovorí: „Kontakt s rodičmi nám na prvé dva týždne úplne zakázali, okrem listov, ktoré prečítali pred odoslaním a keď sa im nepáčil, napríklad bol príliš depresívny, tak ho ani neposlali. Telefonovať sme mohli iba pri sestričke. Ak som povedala niečo podľa nich zlé alebo som sa rozplakala, vyhrážali sa mi, že mi hovor vypnú a ďalšie zakážu. Telefonáty aj návštevy boli za odmenu.“
V texte na viacerých miestach redaktorky zmieňujú aj intervenciu bývalej ombudsmanky a tímu Kancelárie verejného ochrancu práv. Napríklad uvádzajú, že bývalá verejná ochrankyňa práv konštatovala „porušenie zákazu mučenia, krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestania, porušenie práva detí na pravidelné kontakty so svojimi rodičmi a porušenie práva na listové tajomstvo a tajomstvo správ podávaných telefónom.“ Liečebňa sa so zisteniami nestotožnila, ale niekoľko navrhovaných opatrení prijala, napríklad zrušila tričkový systém, ktorý deti kategorizoval, ale aj uvoľnila pravidlá komunikácie s blízkymi.
- Viac sa dočítate v textoch denníka SME.
- Zistenia bývalej ombudsmanky nájdete vo výročnej správe (s. 59 – 61).