14. novembra som sa s kolegyňou Katarínou Trnkovou zúčastnil oficiálneho pracovného stretnutia s rakúskou ombudsmankou, Gaby Schwarz. Témou nášho spoločného stretnutia bolo fungovanie Národného preventívneho mechanizmu (NPM) proti mučeniu, ktoré v Rakúsku funguje už niekoľko rokov.
V rakúskych podmienkach funguje NPM prostredníctvom tzv. komisií, ktoré sú rozdelené na regionálne a celonárodné komisie, pričom za oblasť väzenstva je zodpovedná jedna celonárodná komisia. V tejto komisii pracuje 56 expertiek a expertov s rôznym pracovným povolaním – nejde iba o právničky a právnikov.
V súčasnosti sa v rámci NPM venujú násiliu v zariadeniach t.j. medzi odsúdenými, ako aj medzi personálom a odsúdenými. Dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci, ktorá by spočívala zo spoločnej návštevy Justizanstalt Eisenstadt, ako väznice s dobrou praxou, vďaka čomu by sa právne expertky Odboru dohľadu nad obmedzovaním osobnej slobody Kancelárie verejného ochrancu práv, mohli priamo zúčastniť na vykonávanom monitoringu NPM v rakúskych podmienkach.
