Na pozvanie primárky oddelenia paliatívnej medicíny Národný onkologický ústav – MUDr. Andrey Škripekovej, PhD. som dnes mal česť prednášať o právach a o zákonných nárokoch pacientov v oblasti dlhodobej, následnej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti.
S lekárkami a lekármi, ktorí sa pripravujú v rámci špecializačnej prípravy, sme prediskutovali aj aktuálne praktické problémy súvisiace s poskytovaním starostlivosti.
Paliatívna medicína sa zameriava na zmiernenie utrpenia a zlepšenie kvality života pacientov s ťažkými, život ohrozujúcimi ochoreniami.
Pani primárku Škripekovú a jej tím dôverne poznám. V minulosti som mohol, ako právnik a legislatívec, prispieť k naplneniu ústavného práva našich obyvateľov na ochranu zdravia. Ako súčasť tímu som pripravoval zákon, ktorý reformoval paliatívnu, hospicovú a dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Ide o zákon č. 267/2022 Z. z. z 29. júna 2022, ktorý z pohľadu ľudskoprávneho považujem za významný krok v oblasti prístupu obyvateľov s nevyliečiteľnou a progredujúcou chorobou k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti.
Tento zákon
• definuje dlhodobú, následnú a paliatívnu zdravotnú starostlivosť,
• ukotvuje multidisciplinárny prístup a podporný tím,
• ukotvuje hospicovú starostlivosť,
• upravuje podmienky poskytovania umelej pľúcnej ventilácie v domácom prostredí pacienta.
Komplexnosť zdravotnej starostlivosti posilnil zákon v tom, že zdravotná starostlivosť má zahŕňať nielen poznatky z medicíny, ale je potrebné, aby bola dopĺňaná aj poznatkami z iných vied. Zákon preto pretavil do praxe myšlienku spolupráce zdravotníckych i nezdravotníckych špecialistov, ako napríklad psychológovia, sociálni pracovníci, ergoterapeuti, arteterapeuti, muzikoterapeuti či liečební pedagógovia.

