Prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou nie je vyriešený ani po šiestich rokoch. Keďže slovenské orgány problém nenašli, vec skončila za našimi hranicami a zaoberá sa ňou Európsky súd pre ľudské práva. Do konania som vstúpila aj ja ako tretia strana (tzv. amicus curiae) a poskytla som súdu zistenia Kancelárie verejného ochrancu práv.
Okrem toho Slovensko postavilo šiestich z 30 zbitých obyvateľov rómskej osady pred súd a obžalovalo ich z krivých výpovedí.
V konaniach sa však vyskytujú mnohé procesné chyby, ktoré musia byť odstránené, aby bol proces spravodlivý. Problematické je napríklad už samotné nedoručovanie dokumentov. Nehovoriac o tom, že nie sú v jazyku, ktorému obete – vinníci dostatočne rozumejú. Ak predsa ovládame aj viacero cudzích jazykov, právne dokumenty potrebujeme čítať v tom, ktorému porozumieme najlepšie. V akomkoľvek konaní je mimoriadne dôležité, aby obvinení pochopili, prečo sú obvinení. Ak toto nie je splnené, nemajú sa ako brániť.
Aby sa veci posúvali dopredu, je potrebné, aby sa zmenil prístup štátu aj k odporúčaniam, ktoré mu navrhujem. Nemali by byť považované za neoprávnenú kritiku, ale za snahu meniť veci k lepšiemu.
O prípade razie v Moldave nad Bodvou sme diskutovali s Lýdiou Šuchovou z o. z. Equity a Radom Slobodom – riaditeľom Amnesty International Slovakia. Nechýbali ani Chalani z chatrče – hudobníci priamo z rómskej osady v Moldave nad Bodvou so svojim koncertom po diskusii.