V rámci ochrany práv seniorov v zariadeniach je kľúčové zabezpečenie testovania, ako aj ďalších dôležitých opatrení.
Pri riešení situácií je potrebné pripraviť kvalitný krízový plán a zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok, personálu a materiálnych podmienok pre prípad, že sa v zariadení potvrdí nákaza (napríklad náhradné ubytovanie a podobne).S pripravenosťou súvisia aj jasne nastavené pravidlá a postupy. Na rozdiel od zákazu návštev v zariadeniach, krízový štáb ešte stále nevyhlásil zákaz vychádzania ich klientov a zariadenia teda tápajú v právnej neistote.Pre správne aplikovanie všetkých potrebných opatrení v praxi je rovnako dôležitá aj dostatočná informovanosť. Tú je možné zabezpečiť spustením informačnej kampane, aby riaditelia, riaditeľky a personál zariadení vedeli, ako majú postupovať počas krízy. Informácie sa, samozrejme, musia dostať aj k seniorom.
V neposlednom rade je potrebné dbať o psychické zdravie seniorov, podporovať ich aktivity a aj pomáhať im udržiavať sociálne kontakty spôsobom, ktorý je v aktuálnej situácii možné zabezpečiť (napríklad telefonát, komunikácia prostredníctvom sociálnych sietí a pod.).
V súvislosti s ochranou práv seniorov, ktorí sa nenachádzajú v zariadeniach, je taktiež dôležité brať do úvahy, že patria do ohrozenej skupiny. Osamelí starší ľudia sa aktuálne ocitli v ťažkej situácii, preto je potrebné myslieť aj na pomoc pre nich, či už ide o psychologickú alebo inú pomoc. Tu vidím dôležitú úlohu samospráv, ako aj dobrovoľníkov.
Ako by mala vláda postupovať, aby ochránila seniorov?
23. 4. 2020
Prevzaté zo stránky VOP na Facebooku počas funkčného obdobia Márie Patakyovej