V rámci osláv Dní Frankofónie na Slovensku som prijal pozvanie kanadskej veľvyslankyne na Slovensku, Jej Excelencie Cheryl Cruz, na premietanie filmu s názvom „Dounia a princezná z Aleppa“, ktoré sa konalo v Kine Lumière.
Príbeh rozprával o šesťročnom dievčatku Dounia, ktoré musí opustiť vojnou zničenú Sýriu, aby spolu so svojimi starými rodičmi našli nový domov. Hoci dej filmu poukázal na ťažké témy akými sú vojna, strata rodičov, mnohé prekážky, ktoré sprevádzali utečencov pri hľadaní nového domova, tento kreslený príbeh odľahčilo najmä jeho citlivé a pútavé spracovanie, hlavná postava dievčatka, ktoré je plné lásky, nádeje a fantázie, ako aj zobrazenie arabského sveta v spojení s jeho piesňami, tradíciami a jedlom.
Pri rozhovore s pani veľvyslankyňou som ocenil výber filmu, ktorý je, žiaľ, aktuálny aj v dnešnej dobe. V dôsledku vojny na Ukrajine sa aj my stretávame so ženami, matkami, deťmi, ktoré si hľadajú nový domov a bezpečné útočisko. Rovnako vidím podobné osudy žien a detí, ktoré stretávam počas monitoringu dodržiavania ľudských práv v zariadeniach pre zaistených cudzincov. Tie v súčasnosti riešime v rámci agendy Národného preventívneho mechanizmu – NPM.
Film som prostredníctvom pani veľvyslankyne odporučil posunúť aj verejnoprávnej televízii, ktorá by ho mohla v rámci svojho vysielacieho času zaradiť do programu a odvysielať. Je to dôležitá téma, za ktorou stoja ľudské osudy nevinných ľudí.


