Inklúzia detí so zdravotným znevýhodnením
27. 11. 2024

Dnes som sa spolu s kolegyňou Martinou Thominet zúčastnil stretnutia organizovaného Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR v súvislosti s projektom Inklúzia detí so zdravotným znevýhodnením v kontexte deinštitucionalizácie náhradnej starostlivosti na Slovensku.

Cieľom projektu, ktorý je financovaný Európskou Komisiou a realizovaný v spolupráci s UNICEF pre Európu a Strednú Áziu, je zlepšiť podmienky systému náhradnej starostlivosti a súvisiacich služieb. Tento projekt má pozitívne ovplyvniť životy detí so zdravotným znevýhodnením a komplexnými zdravotnými potrebami, ktoré vstupujú do systému náhradnej starostlivosti v Slovenskej republike.

Výskumy ukázali, že starostlivosť v zariadeniach môže mať vážne a trvalé následky na vývoj dieťaťa. Deti so zdravotným znevýhodnením tvoria až 20 % všetkých detí v rezidenčnej starostlivosti, čo je neúmerne vysoké číslo. Podpora pre rodičov detí so zdravotným znevýhodnením je stále nedostatočná, čo môže viesť k zbytočnému oddeľovaniu detí od ich biologických rodín.

Najlepší záujem dieťaťa je vyrastať v rodinnom prostredí – ideálne vo svojej biologickej rodine alebo v profesionálnej náhradnej rodine. Zariadenia, akokoľvek dobre vybavené, nemôžu nahradiť starostlivosť, ktorú dieťa potrebuje pre svoj psychický a emocionálny rozvoj.

Ako verejný ochranca práv budem naďalej apelovať na systémové zmeny a budem podporovať všetky opatrenia, ktoré prispejú k tomu, aby deti so zdravotným znevýhodnením mohli vyrastať v rodinnom prostredí, ktoré je pre tieto deti najlepšie, a ak to nie je možné, tak v profesionálnej náhradnej rodine. Pozitívne vnímam súčasné zmeny iniciované Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR v oblasti poskytovania podpory profesionálnym rodičom starajúcim sa o deti so zdravotným znevýhodnením, ako aj snahu o neumiestňovanie takýchto detí do rezidenčnej starostlivosti.

Tieto kroky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR vítam, ale zároveň poukazujem na to, že treba robiť aj prevenciu neumiestňovania detí so zdravotným znevýhodnením do náhradnej starostlivosti. Je potrebné vytvárať podmienky tak, aby biologickí rodičia zvládli starostlivosť o svoje deti, napríklad prostredníctvom dostatočnej finančnej pomoci a vytváraním dostupných služieb odľahčovacej služby. Za mimoriadne dôležitú považujem aj medzirezortnú spoluprácu v tejto oblasti.

Ďalšie články
Všetky články