Je Deň slobody tlače. Pripomeňme si nezastupiteľnú úlohu novinárov a novinárok v demokracii
3. 5. 2022

Dnes si pri príležitosti Dňa slobody tlače pripomíname dôležitosť slobodnej novinárskej práce ako nevyhnutnej súčasti demokratickej spoločnosti.

So slobodou pri výkone tohto povolania sa však spája aj zabezpečenie dostatočnej ochrany, a to napríklad pri odhaľovaní káuz, pri ktorých môžu novinári a novinárky čeliť vyhrážaniu sa či vydieraniu.

Na nedostatočnosť princípov ochrany slobody tlače upriamila v rámci Slovenskej republiky pozornosť vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Po tejto smutnej udalosti sa Slovensko prepadlo v rebríčku slobody tlače, ktorý každý rok zostavuje Organizácia Reportéri bez hraníc. Podľa aktuálneho rebríčka sa však Slovenská republika umiestnila na 27. mieste, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom zlepšenie o niekoľko priečok (v roku 2021 bolo Slovensko na 35. mieste).
(https://bit.ly/zdroj-rsf)

Prejdime k európskemu kontextu. Podľa Rady Európy počet upozornení nahlásených Platforme pre posilnenie ochrany a bezpečnosti novinárov v rámci Rady Európy narástol o 41 percent. Kým v roku 2020 bolo v členských štátoch tejto organizácie zaznamenaných 200 hlásení, v roku 2021 to bolo 282. Osobitnou kapitolou je výkon novinárskeho povolania v podmienkach vojny. V tejto súvislosti generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová nedávno upozornila vlády členských krajín Rady Európy, že musia podniknúť kroky na ochranu novinárov a novinárok, a to aj v čase vojny.
(https://bit.ly/zdroj-tasr)

Slobodu tlače musíme ako jeden z pilierov demokracie chrániť a venovať jej dostatočnú pozornosť.

Ďalšie články
Všetky články