Stanovisko verejného ochrancu práv:
Vždy je dobré, keď práva detí, alebo ľudské právo je bližšie rozobrané na zákonodarnej úrovni, lebo potom nebudú vznikať interpretačné spory.
Kompletné znenie odpovedí:
Otázka TV JOJ: Ako Verejný ochranca práv myslíte si, že je dnešná legislatíva dostatočná? Alebo je tu priestor na zlepšenie a návrh poslankyne Marcinkovej je na mieste?
Odpoveď verejného ochrancu práv: Slovenská úprava k tejto problematike neexistuje. Zostáva tak na lekároch a rodičoch ako budú vykladať Dohovor OSN o právach dieťaťa vykladať. Či z neho vyvodia právo na prítomnosť rodiča. Ak v praxi vznikajú problémy s výkladom ľudských práv vždy je podľa môjho názoru dobré, keď slovenský zákonodarca rozoberie na drobné ľudské práva a medze ich výkonu v zákone.
Otázka TV JOJ: Obracia sa na Vás rodičia a potrebujú pomoc práve s týmto problémom? Že je nemocnice nechcú pustiť k dieťaťu?
Odpoveď verejného ochrancu práv: Ja som od 1. decembra 2022 takýto podnet nezaznamenal. Moja predchodkyňa pani profesorka Patakyová dostala podnet od matky dieťaťa v decembri 2021. Začiatkom roka 2022 bol tento odložený pre nedostatok pôsobnosti vybaviť danú veci. Ďalej Kancelária VOP pod vedením pani profesorky vykonala v roku 2021 prieskum zdravotnej starostlivosti pri pôrodoch. Tiež odporúča prijať danú úpravu.
Otázka TV JOJ: Vidíte inšpiráciu v tom, ako to ma napríklad vyriešené Česko?
Odpoveď verejného ochrancu práv: Český parlament sa vybral podobnou, ale nie totožnou cestou. Ponechal detaily prítomnosti rodiča na to, aby nemocnica vydala vnútorný poriadok.