Dnes je Deň Zeme. Udržateľné životné prostredie je tiež nevyhnutným predpokladom pre naplnenie širokého spektra ľudských práv, vrátane práva na život a zdravie, práva na ochranu súkromného a rodinného života, práva na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti a práva na prístup k vode a sanitácii a práva na rozvoj.
Zhoršovanie stavu životného prostredia napríklad znečisťovaním pôdy, vody, ovzdušia, odlesňovaním a poškodzovaním rastlín a živočíchov, vplýva na kvalitu prírodných zdrojov, ktoré človek potrebuje na uspokojovanie životných potrieb.
Ochranu životného prostredia by mal zabezpečiť štát, a to najmä prostredníctvom prevencie a výkonu včasných kontrol u subjektov, ktoré svojou činnosťou zhoršujú stav životného prostredia a v prípade zistených nedostatkov pristúpiť k vyvodeniu zodpovednosti a k nariadeniu vhodných opatrení na nápravu.
Prácou verejného ochrancu práv je aj preskúmavanie podnetov, v ktorých osoby namietajú porušovanie svojho práva na priaznivé životné prostredie, ku ktorému dochádza v dôsledku nezákonného postupu alebo nečinnosti orgánov, ktoré sú povinné ochranu životného prostredia zabezpečiť.
Takáto nečinnosť môže spočívať napríklad v tom, že príslušné orgány nepodniknú kroky v prípade ak niekto znečisťuje ovzdušie, vodu alebo prírodu, či už odpadmi alebo toxickými látkami, alebo v prípade aj hrozí závažné poškodenie životného prostredia.
Prípady porušovania práva na priaznivé životné prostredie v činnosti verejného ochrancu práv dokumentuje aj aktuálna Správa o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2022 najmä na stranách 120 a nasl., ktorá bola doručená NRSR (správa : https://bit.ly/3lZ4c7n ).
Podávateľom podnetu nemusí byť iba osoba ako jednotlivec. Dôležitú úlohu pri ochrane životného prostredia zohráva aj zainteresovaná verejnosť, najmä združenia osôb, ktoré majú spoločný záujem na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia.
Podnet stačí podať aj neformálne, prostredníctvom emailu na podnet@vop.gov.sk alebo prostredníctvom elektronického formuláru, ktorý nájdete na https://vop.gov.sk/.