Vedúca, zamestnanci a zamestnankyne Kancelárie verejného ochrancu práv dostali možnosť navštíviť Múzeum holokaustu v Seredi. So záujmom si počas prehliadky vypočuli pútavý výklad riaditeľa múzea Martina Korčoka i prednášky jeho kolegov.
Sereď je mesto, ktoré je známe okrem iného aj tým, že v ňom bol počas II. svetovej vojny umiestnený pracovný a koncentračný tábor. Je to miesto, ktoré nám pripomína hrôzy obdobia, kedy Židia a Židovky i ďalšie skupiny čelili prenasledovaniu, väzneniu, neľudským podmienkam, ponižovaniu a napokon boli mnohí zavraždení.
Pracovný a koncentračný tábor v Seredi je dnes múzeom plným artefaktov – dobových fotografií, dokumentov, predmetov. Nachádza sa v ňom napríklad aj dobytčí vagón, v ktorom boli ľudia deportovaní do koncentračného tábora Auschwitz. Podľa informácií dostupných na webovej stránke múzea prešlo táborom v Seredi okolo 16 000 ľudí, z ktorých väčšina bola počas holokaustu zavraždená.
Múzeum sa skladá z barakov. Návštevníkom a návštevníčkám predstavujú život v tábore a približujú aj getá, tábory a strediská po celom Slovensku. Súčasťou múzea je tiež pamätník – spomienková miestnosť predstavujúca mená deportovaných zo Slovenska. Iná časť expozície nás oboznamuje s problematikou holokaustu na Slovensku a s osudmi zavraždených, preživších i Spravodlivých medzi národmi.
Je mimoriadne potrebné pamätať na hrôzy II. svetovej vojny a prinášať ich aj mladším generáciám. Ďakujeme za príležitosť navštíviť múzeum holokaustu. Je jednou z dôležitých ciest, ako nezabudnúť a pripomínať si tieto udalosti.