Odpoveď pre Denník Plus jeden deň
8. 4. 2025

Prinášame úplne znenie odpovedí verejného ochrancu práv pre Denník Plus jeden deň.

Existujú možnosti, ako môže vedenie Zboru väzenskej a justičnej stráže kontrolovať cenotvorbu?

Áno, takéto možnosti existujú. Jednotlivé ústavy na výkon väzby a/alebo trestu odňatia slobody pravidelne kontrolujú, či sú ceny v ústavných bufetoch na porovnateľnej úrovni, ako iné maloobchodné prevádzky v okolí. Toto porovnanie však predstavuje problém najmä v oblastiach, kde nie je dostatok maloobchodných prevádzok. Aj ja ako verejný ochranca práv sa na tejto kontrole podieľam keď dohliadam na to, či si vedenie ústavov plní svoju kontrolnú povinnosť.

V prípade, ak vedenie ústavu zistí nezrovnalosť, teda že ceny v ústavnom bufete sú neprimerane vysoké, má viaceré možnosti ako stav napraviť – od výzvy na nápravu až po rozviazanie nájomnej zmluvy. Na druhej strane treba samozrejme prihliadať aj na to, že vzťah medzi ústavom a prevádzkovateľom ústavného bufetu je zmluvný a súkromnoprávny. Preto sú aj možnosti verejného ochrancu práv, zasahovať v tejto oblasti obmedzené.

Aké by mohlo byť riešenie tejto situácie a čo by mohlo pomôcť? Mohlo by byť riešením, keby si tieto zariadenia prevzali pod svoju správu samotné ústavy?

Jedným z riešení, ktoré navrhuje aj verejný ochranca práv je prechod správy ústavných bufetov pod samotné ústavy. Toto nastavenie by odstránilo prirodzenú a legitímnu potrebu prevádzkovateľov ústavných bufetov generovať zisk. Je preto odôvodnené predpokladať, že tento krok by mohol mierne znížiť ceny v ústavných bufetoch. Na druhej strane by to znamenalo zvýšenie administratívnej záťaže pre zbor a vedenie jednotlivých ústavov.

Na problematiku cien v ústavných bufetoch sa však nedá pozerať izolovane, ale je potrebné vnímať aj celkové zdražovanie cien potravín, ktoré dlhodobo zasahuje celé obyvateľstvo Slovenska. Chápem však, že obvinení a odsúdení toto zdražovanie vnímajú obzvlášť citlivo vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky, ktoré majú k dispozícii.

A čo tí odsúdení, ktorí nemajú dostatok peňazí?

Jedným zo spôsobom, ako si obvinení a odsúdení môžu v ústave „prilepšiť“ je výkon prác. Významná zmena, čo sa týka pracovnej odmeny nastala pri obvinených, kedy došlo k úprave rozpočítania pracovnej odmeny tak, aby obvineným zostávalo viac finančných prostriedkov. Obdobnú zmenu, kedy by si mohol odsúdený ponechať viac finančných prostriedkov zo svojej pracovnej odmeny presadzujem aj v rámci prebiehajúcej novelizácie zákona o výkone trestu odňatia slobody. Aj medzinárodné odporúčania totiž hovoria, že odsúdený by si mal možnosť zo svojej pracovnej odmeny nakúpiť potrebné tovary a navyše si niečo z pracovnej odmeny odložiť na čas po prepustení. Veľká časť podnetov, s ktorými sa na mňa najmä odsúdení obracajú však nasvedčuje, že súčasná výška pracovnej odmeny nestačí na naplnenie týchto cieľov.

Ďalšie články
Všetky články