Odpoveď pre DenníkN k článku Nepriestrelná vlajka a hrdosť
20. 7. 2023

Verejný ochranca práv odpovedal na otázky redaktorky redakcie DenníkN k účasti na Dúhovom pochode. Celé odpovede verejného ochrancu práv:

  1. Dostal ombudsman pozvanie na tieto podujatia? (napríklad organizátorka Pride Jana Mičeková sa vyjadruje, že ho pozvala)

Áno, verejný ochranca práv dostal pozvanie na Dúhový pochod, no účasť na tejto konkrétnej akcii, v rámci Pride mesiaca júl, nepotvrdil. Čo sa týka Národného pochodu Hrdí na rodinu, tak takéto pozvanie neevidujeme a i v prípade, že by takéto pozvanie prišlo, tak ani tohto pochodu by sa verejný ochranca práv nezúčastnil.

  • Zúčastní sa/nezúčastní sa ombudsman týchto akcií? Prečo?

Verejný ochranca práv sa Dúhového pochodu nezúčastní. Platia jeho vyjadrenia z minulosti: Dúhový pochod, ako aj iné druhy pochodov – napr. Národný pochod Hrdí na rodinu, majú svoju tribúnu, na ktorej vystupujú občania nášho štátu. Realizujú tak svoje základné ústavné právo zhromažďovať sa a vyjadrovať svoj názor. Ombudsman vyjadruje radosť nad tým, že v Slovenskej republike môžu naši obyvatelia realizovať svoje právo zhromažďovania sa. Toto právo, ktoré sa realizuje na tribúne je ústavne vyhradené len občanom. Ak by štátna moc vstúpila nohou na túto tribúnu, tak dôjde k ingerencii štátneho orgánu.

Verejný ochranca práv chce pomáhať každej komunite, avšak nie aktivitami, ktoré by mohli byť vyložené ako účasť na ideologickom diskurze v spoločnosti. Chce riešiť porušenie ľudských práv, vrátane LGBTI+ ľudí, ale kým napríklad občiansky sektor háji ich práva v symbolickej rovine, verejné inštitúcie majú povinnosť práva ľudí hájiť v zákonnej a konkrétnej rovine, od prípadu k prípadu.

  • Vyvesí podobne ako jeho predchodkyne v úrade dúhovú zástavu? Prečo áno/nie? 

Nie, verejný ochranca práv dúhovú vlajku nevyvesí. Dôvod je podobný dôvodu prečo sa nezúčastní žiadneho pochodu. Pochod je prejav základného ústavného práva zhromažďovať sa. Aj symboly a zástavy sú nástrojom na výkon ústavného práva obyvateľov vyjadrovať svoje názory. Ústava Slovenskej republiky im garantuje právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom. Dúhová alebo iná vlajka či zástava slúžia ako nástroj realizácie práva. Dúhová zástava je vlajkou LGBTI+ ľudí. Aj iné menšiny majú svoje zástavy napr. rómska, či rusínska. Existujú aj náboženské symboly. Preto verejný ochranca práv, nebude narábať so symbolmi, ktorými obyvatelia realizujú svoje práva. Verejný ochranca práv a Kancelária verejného ochranu práv používa štátne symboly Slovenskej republiky. Medzi tie patrí aj štátna vlajka

Celý článok v Denníku N

Ďalšie články
Všetky články