Odpovede verejného ochrancu práv zo dňa 11.10.2023 na otázky redaktora RTVS Mgr. Františka Šodora
12. 10. 2023

online spravodajstvo RTVS – spravodajský web správy.rtvs.sk

  • Ako vnímajú LGBT+ ľudia náladu v spoločnosti rok po teroristickom útoku?

Ako verejný ochranca práv nemám dostatočné poznatky na to, aby som mohol exaktnejšie posúdiť ako vnímajú LGBTI+ ľudia nálady v spoločnosti rok po teroristickom útoku. Z individuálnych rozhovorov však niekedy badám menšiu odvahu človeka byť „iný“ na verejnosti, ale aj túžbu po uznaní a ochrane jeho vzťahu zo strany spoločnosti a zákonodarcu.

  • Je šanca, že sa právami LGBT+ ľudí bude zaoberať nová vláda?

Ťažko odhadnúť aké priority bude mať nová vláda. Ak sa vláda bude zaoberať ľudskoprávnymi aspektmi súkromného a rodinného života LGBTI+ ľudí, očakáva sa, že naplní odkaz aktuálnej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva.  

  • Majú podľa Vás návrhy šancu prejsť parlamentom v jeho novom zložení?

Je to otázka politologická a nie ľudskoprávna. Preto si netrúfam odhadnúť šance pre súvisiace návrhy. Avšak, ako verejný ochranca práv odvodzujúci svoj mandát od poslankýň a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (tzv. parlamentný ombudsman), budem pokračovať vo svojich doterajších aktivitách, teda budem informovať Národnú radu Slovenskej republiky o svojich poznatkoch pri každej príležitosti, keď bude možné dať poslankyniam a poslancom do pozornosti ľudskoprávny štandard týkajúci sa prerokovaného návrhu zákona.

  • Čo by mal štát spraviť, aby zabránil útokom na sexuálne menšiny?

Jednoznačný návod neviem poskytnúť. Je to skôr otázka na kriminalistov, policajtov alebo bezpečnostných analytikov. Ale za zmienku stojí myšlienka, ktorú uvádza Európsky súd pre ľudské práva v rozhodnutí Fedotova a ostatní proti Rusku z januára tohto roka. Súd v rozhodnutí pripomína, že ak štát párom rovnakého pohlavia poskytne adekvátne (právne) uznanie a ochranu ich vzťahu, dôjde týmto krokom k inklúzii párov rovnakého pohlavia v spoločnosti a rovnako k obmedzeniu ich stigmatizácie na základe sexuálnej orientácie. Ale samozrejme treba uviesť aj to, že ani to nemusí byť absolútne účinný liek na útoky. Veľa homofóbnych útokov sa vyskytlo v krajinách, ktoré majú už dlhšiu dobu prijatú právnu úpravu spolužitia párov rovnakého pohlavia.  

RTVS: Rok od útoku v Teplárni

Ďalšie články
Všetky články