Aj tento rok som na Medzinárodný deň ľudských práv (10. 12.) verejne poďakovala ľuďom a organizáciám, ktoré sa podieľajú na ochrane základných ľudských práv a slobôd. Nadviazala som na tradíciu odovzdávania poďakovaní, ktorú pred piatimi rokmi zaviedla Jana Dubovcová a tento rok som venovala svoje ombudsmanské ďakujem už po tretíkrát.
Ocenila som občianske združenie Cesta von, občianske združenie ETP Slovensko, Fridays For Future Slovensko, Petra Štaffena, Evu Mosnákovú a Jána Langoša in memoriam.
- Svoju vďaku som vyjadrila občianskemu združeniu Cesta von za aktívnu pomoc ľuďom uviaznutým v generačnej chudobe. Chválim ich inovatívny prístup projektu Omama, ktorý prispieva nielen k lepšiemu prístupu k vzdelaniu detí, ale posilňuje aj rodičovské puto a vzájomný rešpekt.
- Medzi ocenenými je aj Slávka Mačáková, ktorá dlhodobo pomáha ľuďom ohrozeným generačnou chudobou žijúcim v sociálne vylúčenom prostredí. Občianske združenie ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj pomáha už viac ako 20 rokov pôsobením v rôznych mestách a obciach na východnom i strednom Slovensku.
- Poďakovanie získali aj Emma Zajačková, Jakub Hrbáň a Jakub Andacký, ktorí organizovali protestné štrajky za ochranu klímy a postavili do čela v boji s klimatickou krízou, ktorej čelí nielen Slovensko, ale celý svet. Vďaka nim sa Slovensko zapojilo do celosvetového protestného hnutia Fridays for Future.
- Ocenenie dostal aj Peter Štaffen za snahu o integráciu ľudí so zdravotným postihnutím do spoločenského a pracovného života. Jeho chránená dielňa je skvelým príkladom, že ľudia so zdravotným postihnutím si zaslúžia príležitosti ako ktokoľvek iný. Peter Štaffen organizuje aj podujatia pre ľudí so zdravotným postihnutím HelpFest, ktorý búra bariéry medzi ich svetom a svetom zdravých ľudí.
- Poďakovanie tento rok patrilo tiež Eve Mosnákovej, ktorá prežila holokaust a svoj život venovala boju za spravodlivosť a pravdu. Aj napriek útrapám, ktoré jej nadelil nie jeden, ale dva totalitné režimy, dokázala stále hrdo stáť za svojimi hodnotami. Významný je aj jej prínos pre iniciatívu Zabudnuté Slovensko, pretože extrémizmu čelia najmä regióny, kde je potrebné šíriť osvetu a jej svedectvo o napáchaných zločinoch minulých režimov bude naďalej ľuďom otvárať oči.
- Ocenenie in memoriam získal Ján Langoš za jeho celoživotný prínos v boji za odhaľovanie pravdy a obhajobu demokratických hodnôt. 30 rokov po Nežnej revolúcii si pripomíname ako počas komunizmu vzdoroval režimu a po páde totality chcel napraviť krivdy vykonané v minulosti. V slovenskom parlamente presadil zákon o pamäti národa a zriadení Ústavu pamäti národa. Vďaka jeho činnosti boli odkryté tajomstvá a prehrešky vysokopostavených funkcionárov o kolaborácii s bývalým režimom. Poďakovanie prebrala jeho dcéra Nina Kurz.
Večerný program doplnili Chalani z chatrče – kapela z Moldavy nad Bodvou, kde sa v roku 2013 odohrala neprimeraná policajná razia. Kapelu vedie Milan Hudák, ktorého všetci poznajú ako Igora a ktorý sa stal obeťou razie a dnes čelí obvineniu z krivej výpovede. Za svoj boj za spravodlivosť tento rok dostal ocenenie Biela vrana.
Tanečné vstupy predviedli ženy z Domova sociálnych služieb v Rohove, ktoré okrem toho vyrábajú aj keramické srdiečka – poďakovania verejnej ochrankyne práv.
Za tlmočenie do posunkovej reči počas večera ďakujeme Agáte Čermákovej.