V uplynulých dňoch som sa pracovne stretol so splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity – Jánom Herom a s komisárom pre deti – Jozefom Mikloškom.
Diskutovali sme o možnostiach v rámci svojich právomocí prispieť k riešeniu problémov rómskej menšiny. Cieľom je nájsť ľudskoprávne systémové riešenia na dosiahnutie rovnoprávneho postavenia občanov patriacich k rómskej menšine v spoločnosti.
Venovali sme sa aj otázkam desegregačného úsilia vo vzdelávaní, ktoré považujem za dôležité najmä vo svetle nedávneho rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý konštatoval, že „vzdelávaním rómskych detí v škole navštevovanej výlučne rómskymi žiakmi na ZŠ Stará Ľubovňa Podsadek postavenej v blízkosti marginalizovanej rómskej komunity v časti Podsadek tak došlo k segregácii. (bod 15 odôvodnenia rozsudku zo dňa 15. decembra 2022, spis zn. 5Cdo/102/2020)“.
Najvyšší súd v spore žalobcu Poradňa pre občianske a ľudské práva proti Slovenskej republike a Mestu Stará Ľubovňa ďalej uviedol, že „štát v spolupráci s obcou musia prijať účinné opatrenia (či už zákonodarnou iniciatívou, vytvorením stimulačných podmienok, ako aj tvorbou školských obvodov), aby segregácii zabránili, nie sa iba nečinne prizerať a odvolávať sa na strohú, často zle interpretovanú dikciu zákona. Určujúci faktor pri každom postupe je najlepší záujem dieťaťa. Je totiž v záujme celej spoločnosti, aby aj z detí, pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, vyrástli plnohodnotní členovia tejto spoločnosti, k čomu výraznou mierou prispeje aj desegregačné úsilie v rámci školského vzdelávania“ (bod 15.1 odôvodnenia rozsudku).
#ombudsmanprevsetkych#robertdobrovodsky#vop#ombudsman#ochranaprav#stretnutie#komisar
