Presadzovanie ľudských práv si vyžaduje dlhodobý proces
20. 8. 2021
Na dnes začínajúcom festivale Tehláreň ma v diskusii zastúpil Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejného ochrancu práv, ktorý sa zhováral s Radom Slobodom, riaditeľom Amnesty International Slovakia. Debatu moderoval Róbert Mihály.
Témou diskusie bol koncept ľudských práv a jeho vnímanie a vývoj v histórii. Ako poznamenal Tomáš Čitbaj, ak si chceme predstaviť, čo znamená požívať ľudské práva, je to napríklad možnosť každý deň sa zobudiť a ísť do práce bez hrozby a strachu o vlastný životDiskutujúci hovorili aj o formalizme, medzinárodnom práve a univerzalite ľudských práv. Aj keď sú ľudské práva deklarované v medzinárodných záväzkoch, v realite sa nie vždy dodržiavajú a nie sú vždy samozrejmosťou

Súčasťou debaty boli tiež úvahy o tom, ako sú porušované ľudské práva vo svete, či už ide o situáciu v Afganistane, Mjanmarsku či v dalších krajinách. Taktiež sme hovorili aj o situácii u nás na Slovensku, ako aj o našej činnosti, napríklad o ochrane práv menšín, problematike pôrodov a podobne. Rado Sloboda spomenul tiež prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou aj v súvislosti s naším konštatovaním porušenia práv po vykonaní razie s poukazom, že spravodlivosti bolo učinené zadosť až po 8 rokoch.

Tomáš Čitbaj na záver uviedol, že presadzovanie ľudských práv si vyžaduje a systematickú dlhodobú snahu, no postupne sa veci môžu meniť k lepšiemu.

(prevzaté zo stránky VOP na Facebooku počas funkčného obdobia Márie Patakyovej)

 

Ďalšie články
Všetky články