Preskúmanie spôsobilosti stavby na užívanie: ohrozenie ústavných práv občanov?
28. 4. 2025

Dnes sa v priestoroch Kancelárie verejného ochrancu práv uskutočnilo pracovné stretnutie v oblasti stavebného práva, ktoré sa dotýkalo tzv. stavebnej amnestie, a konkrétne bolo venované preskúmaniu spôsobilosti stavby na užívanie. Impulzom k stretnutiu bolo podanie dvoch podnetov, v ktorých ma ich podávatelia žiadajú o preskúmanie a zhodnotenie ústavnosti tejto právnej úpravy.

V Kancelárii verejného ochrancu práv, spolu s kolegyňami z odboru ochrany práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva, som privítal významných hostí a odborníkov na oblasť stavebného práva: Martina Chrena – starostu Mestskej časti Bratislava – Ružinov, Tomáša Tahotného – odborného experta Združenia miest a obcí Slovenska, Vieru Rajprichovú – riaditeľku odboru verejných prác a stavebného práva Ministerstva dopravy Slovenskej republiky, Martina Majzúna – právnika z odboru verejných prác a stavebného práva Ministerstva dopravy Slovenskej republiky, Martina Píryho z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Dušana Slávika – advokáta z advokátskej kancelárie PUCHALLA, SLÁVIK & partners s.r.o. a Miroslavu Valkovú – vedúcu oddelenia územného plánovania a životného prostredia Banskobystrického samosprávneho kraja.

Počas stretnutia boli prediskutované viaceré kľúčové aspekty tejto právnej úpravy so zameraním na zhodnotenie jej ústavnosti.

Hlavné body diskusie:

🔵 Právna úprava: o dôvodoch prijatia uvedenej právnej úpravy, jej cieľoch a praktických dôsledkov aplikácie porozprávali priamo tvorcovia právnej úpravy.

🔵 Územné plánovanie: Prebrali sme aj význam územného plánovania a dôležitosť územného plánu ako jedného z kľúčových nástrojov regulácie a rozvoja územia.

🔵 Právny štát a právna istota: Diskutovalo sa o princípe právneho štátu a právnej istoty, pričom sme v tejto súvislosti prebrali aj možné narušenie predvídateľnosti práva a dôvery občanov v právny systém v súvislosti s tzv. stavebnou amnestiou

🔵 Ochrana vlastníckych práv a životného prostredia: V podnetoch sa objavili aj obavy z negatívneho vplyvu právnej úpravy na vlastnícke práva susedov, tzv. čiernych stavieb, ako aj zásahu do kvality životného prostredia ich legalizáciou. Prediskutovali sme, či by k takémuto zásahu do uvedených práv mohlo dochádzať.

🔵 Rovnosť pred zákonom: Účastníci sa venovali aj princípu rovnosti pred zákonom a obave, že právna úprava by mohla znevýhodňovať tých, ktorí dodržali zákonné podmienky výstavby, či boli účastníkmi konania o dodatočnom povolení stavby.

Veľmi sa teším tejto odbornej diskusii, ktorá priniesla cenné poznatky nielen z praxe, ale aj odborné názory k diskutovanej problematike. Zužitkujem ich pri vyhodnotení spomínaných podnetov, a pri prijatí rozhodnutia, či sa v tejto veci obrátim s návrhom na Ústavný súd Slovenskej republiky, ako ma žiadajú podávatelia spomínaných podnetov.

[Popis pre osoby so zrakovým znevýhodnením: Na fotkách sú zachytené účastníčky a účastníci pracovníci pracovného stretnutia]

Ďalšie články
Všetky články