Prípadom zadržanej a umiestnenej matky do CPZ sa aktívne zaoberám
4. 1. 2024

V zmysle zákonom zverenej pôsobnosti môžem preskúmavať postup polície pri zadržaní a umiestnení matky do CPZ. Podľa aktuálnej právnej úpravy umiestňovanie matky do CPZ nepodlieha osobitnému právnemu režimu. V niektorých prípadoch je pri umiestňovaní do CPZ potrebné vyjadrenie lekára, zákon však v tomto prípade na prípad dojčiacej matky nepamätal. Na druhej strane však platí, že polícia môže zasiahnuť do základných práv len v miere, ktorá je nevyhnutná na dosiahnutie sledovaného účelu. Ak je zásah do základných práv závažnejší, ako vyžaduje povaha situácie, ide o pochybenie polície.

Preto sa v prípade preskúmania tohto prípadu budem pýtať polície na vysvetlenie, aký bol nevyhnutný dôvod obmedzenia osobnej slobody osoby podozrivej z drobnej majetkovej trestnej činnosti a akým spôsobom bola pri tomto policajnom zákroku braná do úvahy osobitná situácia tejto osoby a najlepší záujem maloletého dieťaťa. Rovnako sa budem pýtať, ako polícia vzala do úvahy novelizované ustanovenie Trestného poriadku, ktoré s účinnosťou od 1. decembra 2022 ukladá polícii, aby pri zatknutí alebo pri zadržaní prihliadala na záujem dieťaťa a najmä, aby bol výkon zatknutia či zadržania čo najviac šetrný pre dieťa a aby bol najmenšou ujmou preň.   

V prípade, že zo zistení vyplynie záver, že súčasná právna úprava vyžaduje precizovať režim umiestňovania matiek do CPZ z dôvodu eliminácie excesov zo strany polície, bude o týchto zisteniach informovať Ministerstvo vnútra SR – ako gestora právnej úpravy a Národnú radu SR. S ministrom vnútra a so štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra mám naplánované stretnutie 12. januára 2024. Predmetom stretnutia majú byť doterajšie zistenia vo vzťahu k ľudským právam v činnosti polície. Rovnako mám už naplánované aj stretnutie s novým prezidentom Policajného zboru. Zároveň využijem priestor na zasadnutí Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktoré je zvolané na 29. januára 2024, a bude žiadať o prijatie odporúčacieho uznesenia smerujúceho k zmene právnej úpravy.

Rozhodnutie súdu o trestnej zodpovednosti preskúmať nemôžem, pretože trestný proces je z pôsobnosti verejného ochrancu práv vyňatý. Vo všeobecnosti však považujem odbornú diskusiu o trestnej zodpovednosti za drobné majetkové delikty za veľmi potrebnú, zvlášť ak je v súčasnosti na úrovni vlády SR a zákonodarného zboru deklarovaná snaha zmierňovať trestnú politiku štátu. Zároveň je potrebné aj humanizovať podmienky výkonu trestných sankcií pre tehotné ženy a matky  maloletých detí.     

Poznámka: totožné vyjadrenie išlo pre TV JOJ

Ďalšie články
Všetky články