Pripomíname si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
27. 1. 2023
Foto: Múzeum holokaustu v Seredi

27. január – Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Deň, kedy si pripomíname utrpenie miliónov nevinných obetí nacistických perzekúcií počas druhej svetovej vojny. Práve v tento deň v roku 1945 oslobodila Červená armáda najväčší koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Aj keď odvtedy uplynulo už 78 rokov, téma rasovej a národnostnej nenávisti je stále živá. Je preto mimoriadne dôležité neustále si tieto udalosti pripomínať. Nielen ako vyjadrenie úcty všetkým obetiam holokaustu, ale aj ako živé memento pre budúce generácie.

Nemalú úlohu v približovaní skutočných udalostí mladým ľuďom plní i Múzeum holokaustu v Seredi. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu zorganizovalo múzeum v spolupráci so Združením Ester a Veľvyslanectvom štátu Izrael na Slovensku súťaž výtvarných prác, do ktorej sa mohli zapojiť žiaci základných škôl, študenti stredných škôl a gymnázií vo veku od 6 do 19 rokov. Prihlásilo sa neuveriteľných 121 škôl s takmer 500 prácami detí a mládeže.

Som veľmi rád, že som sa včera mohol zúčastniť otvorenia vernisáže s názvom „My, deti dneška“,  o časoch vojny, na ktorej som si výtvarné práce študentov mohol pozrieť. Ak máte čas a cestu okolo, odporúčam navštíviť túto vernisáž, ako aj samotné Múzeum holokaustu v Seredi, nakoľko ide o autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

 
Ďalšie články
Všetky články