Príslušnosť k etnickej skupine ani farba pleti nie sú dôvodom na iný ľudskoprávny štandard
20. 12. 2023

20. decembra 2023 mal spolu s vedúcou Kancelárie a generálnym riaditeľom pôsobnostnej sekcie, príležitosť diskutovať s poslankyňou a poslancami Národnej rady Slovenskej republiky, Anežkou Škopovou, Petrom Pollákom ml., Viliamom Tankóm a Lukášom Bužom.

Hlavnou témou nášho stretnutia bolo porušovanie práv a slobôd z dôvodu rasy, farby pleti, či príslušnosti k etnickej skupine. Hostia tlmočili viaceré praktické poznatky, ale aj svoje osobné skúsenosti z diskriminácie, najmä v oblasti poskytovania služieb, práva na vzdelanie, či v oblasti zamestnanosti. Prítomných som informoval aj o aktivitách verejného ochrancu práv a Kancelárie, súčasne som v oblasti diskriminácie upozornil aj na kompetencie Slovenského národného strediska pre ľudské práva a možnosti ochrany spotrebiteľa prostredníctvom Štátnej obchodnej inšpekcie. Hovorili sme aj o segregácii rómskych detí v školách a v tejto súvislosti aktuálnej judikatúre, ako aj o stave legislatívneho procesu v otázke odškodnenia za nezákonné sterilizácie žien.

Napriek dlhoročným aktivitám štátu, ako aj mimovládneho sektora v tejto oblasti, sa s diskriminačnými postojmi stretávame neustále ešte aj v dnešných dňoch. Medzinárodné záväzky, ako aj neustále sa vyvíjajúca judikatúra na národnej i nadnárodnej úrovni jednoznačne definujú povinnosti štátu na progres pri prijímaní opatrení na odstraňovanie rôznych foriem diskriminácie. K jej eliminácii však svojou činnosťou prispievajú aj ľudskoprávne organizácie, ktoré pôsobia v Slovenskej republike.

Našou spoločnou snahou by preto malo byť aj šírenie osvety o ich činnosti a možnostiach pomoci v konkrétnych situáciách. Nielen príslušnosť k národnostnej menšine a etnickej skupine, ale ani farba pleti, rasa, ekonomický či sociálny status nie sú dôvodom na iný ľudskoprávny štandard.

Ďalšie články
Všetky články