Silnejšie inštitúcie na ochranu ľudských práv sú nevyhnutné
17. 12. 2024

Začiatkom decembra som sa zúčastnil celosvetového summitu ombudsmanov v Hongkongu, nad ktorým prevzal záštitu International Ombudsman Institute – Medzinárodný ombudsmanský inštitút, ktorého sme členmi od roku 2005. Hlavným mottom summitu bolo „Ombudsman v meniacom sa svete: poučenie z minulosti, príprava na budúcnosť“. Toto podujatie, ktoré oslávilo 35. výročie založenia inštitútu ombudsmana v Hongkongu, poskytlo jedinečnú platformu pre výmenu skúseností a posilnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti ochrany ľudských práv.

Vzhľadom na súčasnú politickú situáciu v Hongkongu, založenú na princípe „jeden štát, dva systémy“, považujem za obzvlášť dôležité, aby sme sa aktívne zapojili do dialógu o dodržiavaní základných práv a slobôd. Summitu sa zúčastnilo viac ako 140 odborníkov z celého sveta, vrátane ombudsmanov z Kanady, USA, Nového Zélandu, Japonska a Južnej Kórey.

Diskusie sa zamerali na minulosť, súčasnosť a budúcnosť ombudsmanských inštitúcií. Zdieľali sme naše skúsenosti s fungovaním týchto inštitúcií, s dôrazom na ochranu sociálnych práv a práv občanov voči orgánom verejnej moci. V rámci summitu som podpísal Memorandum o porozumení s ombudsmanom Hongkongu, ktorého cieľom je prehĺbiť našu spoluprácu a zdieľať praktické poznatky v oblasti dodržiavania sociálnych práv, postupov pri vybavovaní sťažností voči nesprávnemu úradnému postupu, zdieľania skúseností pri vytváraní dôvery občanov voči ombudsmanskej inštitúcii a odborného vzdelávania zamestnankýň a zamestnancov oboch našich ombudsmanských inštitúcií.

Som presvedčený, že je nevyhnutné chrániť a posilňovať naše ľudskoprávne inštitúcie. Inštitút verejného ochrancu práv na Slovensku disponuje významnými kompetenciami v oblasti ochrany základných práv a slobôd. Počas summitu som informoval kolegyne a kolegov z celého sveta o našich skúsenostiach s ochranou práv osôb, ktoré sú obmedzené na slobode v podmienkach polície, väzby, ale aj o plnení úloh národného preventívneho mechanizmu.

Verím, že vysoké ľudskoprávne know-how, ktoré máme na Slovensku, môže byť prínosom pre iné krajiny. Je našou povinnosťou zdieľať naše skúsenosti a pomáhať pri budovaní a ochrane ľudskoprávnych štandardov po celom svete.

Ďalšie články
Všetky články