Sledujte diskusiu o razii v Moldave nad Bodvou už dnes
22. 6. 2022

Uplynulá nedeľa (19. jún) sa spája už s deviatym výročím od neprimeranej policajnej razie v Moldave nad Bodvou. Policajti vtedy zbili obyvateľov Budulovskej ulice, medzi ktorými boli aj ženy a deti. Keď sa dotknuté osoby snažili brániť, o incidente prehovorili a využili dostupné právne prostriedky, rozhodnutia slovenských inštitúcií hrali takmer vždy v ich neprospech. Podľa policajnej inšpekcie bola razia v poriadku a ochranu dotknutým osobám neposkytol ani Ústavný súd.

Spomedzi slovenských inštitúcií bola bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová jedinou, ktorá zhodnotila, že razia porušovala základné práva a slobody. O jej zistenia a závery sa neskôr opierala aj jej nástupkyňa Mária Patakyová. Počas výkonu funkcie sa prípadom taktiež zaoberala a poskytla Európskemu súdu pre ľudské práva svoje stanovisko ako tretia strana.

Len nedávno sme sa dozvedeli, že Európsky súd pre ľudské práva rozhodol o posledných sťažnostiach v prípade policajnej razie, čím sa prípad uzavrel na medzinárodnej úrovni. A krátky čas predtým sa kauza uzavrela aj na domácom súde pre poslednú obžalovanú obeť.

Trvalo celých deväť rokov, kým sa prípad ukončil a spravodlivosti bolo učinené zadosť. Dĺžka cesty k spravodlivosti bola, rovnako ako samotná policajná razia, neprimeraná.

O tom, čo sme sa naučili z prípadu policajnej razie, bude v diskusii Zastúpenia EK na Slovensku diskutovať bývalá ombudsmanka Mária Patakyová spolu s novinárkou Veronikou Prušovou a advokátom Romanom Kvasnicom. Sledujte diskusiu dnes o 18.00 hod. tu.

Ďalšie články
Všetky články