Štát má povinnosť konať, keď štátny orgán vedel alebo mohol vedieť, že je obyvateľ ohrozený na živote
10. 7. 2023

Pre RTVS som sa vyjadril k tragédií, ktorá sa pred niekoľkými dňami stala žene v Dubnici nad Váhom. V tejto veci dávam do pozornosti smutné prvenstvo Slovenskej republiky, ktoré bolo posudzované Európskym súdom pre ľudské práva. Ide o tragický prípad domáceho násilia, ktorý sa odohral na Silvestra roku 2002 v zemplínskej obci Tušice. Vtedy 28-ročný otec zastrelil svoje dve maloleté deti a vzápätí spáchal samovraždu. Tragickému činu, ktorého motívom bola údajne chorobná žiarlivosť, predchádzali vyhrážky, fyzické týranie a psychické vydieranie manželky. Matka detí viackrát upozornila políciu, že manžel má nelegálne držanú zbraň a vyhráža sa celej rodine zabitím. Naposledy bola na polícii v deň vraždy jej dvoch detí. Keď sa vrátila okolo poludnia do Tušíc, bolo neskoro.

Tento prípad sa dostal pred Európsky súd pre ľudské práva vo veci Kontrová proti Slovenskej republike (rozsudok z 31. mája 2007). Súd rozhodol, že zo strany SR došlo k porušeniu práva na život.

Európsky súd pre ľudské práva vyhodnotil, že polícia nezabezpečila splnenie povinností vyplývajúcich z príslušných ustanovení Trestného poriadku a služobných predpisov, ako napr.

🔵 prijatie a riadne zaznamenanie sťažovateľkinho trestného oznámenia,

🔵 začatie vyšetrovania trestnej veci,

🔵 vykonanie riadneho záznamu tiesňového volania,

🔵 upovedomenie nasledujúcej služby o situácii, a tiež

🔵 prijatie opatrení v súvislosti s oznámením sťažovateľky, že manžel má strelnú zbraň a vyhráža sa s ňou.

Celé vyjadrenie pre RTVS

Archív relácie Rádiožurnál (od 02:14)

Ďalšie články
Všetky články