Stretnutie s komisárom pre ľudské práva Rady Európy
12. 7. 2024

Dnes som v Kancelárii verejného ochrancu práv prijal komisára pre ľudské práva Rady Európy Michaela O´Flahertyho. Pán komisár O´Flaherty informoval o svojej monitorovacej návšteve na východnom Slovenska, počas ktorej sa stretol so zástupcami z rómskej komunity. Venoval sa hlavne otázkam prístupu k zdravotnej starostlivosti, segregácii v zdravotníckych zariadeniach, nezákonnej sterilizácii rómskych žien, ako aj segregácii vo vzdelávaní.

Kancelária verejného ochrancu práv sa venuje problematike sterilizácií rómskych žien vykonávaných v rozpore s právom už niekoľko rokov, sterilizácia totiž predstavuje hrubý zásah do telesnej integrity a dôstojnosti ženy. Poškodené ženy sa musia dodnes vyrovnávať s nezvratnými následkami vo sfére súkromného a rodinného života. Za túto nezákonnú prax je SR už 17 rokov terčom opakovanej kritiky zo strany medzinárodných organizácií. Napriek tomu, že sa v roku 2021 vláda SR sa oficiálne ospravedlnila ženám za sterilizácie v rozpore s právom a odsúdila takéto porušovania ľudských práv, k náprave v podobe prijatia právnej úpravy, ktorá by zabezpečila jej obetiam prístup k účinným prostriedkom nápravy a k primeranému odškodneniu zatiaľ nedošlo.

V rámci rozpravy k poslednému návrhu zákona o odškodňovacom mechanizme, ktoré sa konalo vo februári tohto roka, som adresoval poslankyniam a poslanom NR SR list s odporúčaniami. Návrh zákona však nebol NR SR schválený. Preto vítam aj nedávne vyhlásenie štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, pani Katarína Roskoványi-štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré vydala po osobnom stretnutí s komisárom pre ľudské práva, o pláne zriadiť pracovnú skupinu, ktorá by pripravila legislatívny návrh pre odškodnenie žien sterilizovaných v rozpore s právom. V tejto súvislosti som pripravený poskytnúť rezortu spravodlivosti moje odporúčania.

S komisárom pre ľudské práva Rady Európy, pánom Michaelom O´Flahertym, sme diskutovali aj o problematike segregácie a zlom zaobchádzaní s rómskymi ženami v niektorých zdravotníckych zariadeniach, ako aj o segregácii rómskych detí vo vzdelávaní a problematike bývania a prístupu k pitnej vode. V súvislosti so zdravotníctvom som informoval o potrebe vytvorenia efektívneho kontrolného mechanizmu na prešetrovanie sťažností, ktorý pacientom, v prípade porušenia základných ľudských práv, zaručí nezávislé preskúmanie a sankcionovanie príslušných inštitúcií a ktorý zabezpečí kompenzáciu a nápravu pre dotknuté osoby.

V súvislosti so vzdelávaním sme diskutovali o potrebe komplexného riešenia tejto problematiky, ako aj o zohľadnenia lokálnych špecifík v jednotlivých prípadoch. Prístup k vzdelávaniu a úroveň segregácie je často veľmi spätá so úrovňou bývania detí vo vylúčených komunitách. Neoddeliteľnou súčasťou iniciatívy v akejkoľvek z týchto oblastí musí byť dlhodobá systémová reforma s udržateľným financovaním.

S pánom komisárom sme hovorili aj o LEX atentát a o návrhu novely zákona o mimovládnych organizáciách. V prípade oboch návrhov som využil svoje postavenie, postavenie parlamentného ombudsmana, v rámci čoho som informoval poslankyne a poslancov NR SR o znižovaní ľudskoprávnych štandardov na Slovensku, ktoré navrhované zmeny prinášajú.

Ďalšie články
Všetky články