Vykonávanie mandátu NPM v Arménsku
16. 7. 2025

V rámci zahraničnej pracovnej cesty v Arménsku a plnenia mandátu Národného preventívneho mechanizmu (NPM) som sa oboznámil s podmienkami v zariadeniach, kde sú osoby obmedzené na slobode.

Navštívil som väznicu v Abovyane a policajnú stanicu v Jerevane, kde som mal možnosť podrobne preskúmať podmienky zaobchádzania s osobami, ktoré sú obmedzené na slobode. Zistenia z týchto návštev priniesli viacero podnetných príkladov dobrej praxe, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre Slovenskú republiku:

➡️ Udržiavanie kontaktu s blízkymi

V Arménsku majú osoby zadržané v celách policajného zaistenia (naše CPZ) možnosť telefonovať s blízkymi najviac desať minút a tiež prijímať balíky s hmotnosťou až do 20 kilogramov. Táto prax výrazne napomáha udržiavaniu sociálnych väzieb, ktoré sú kľúčové pre psychickú stabilitu. V porovnaní so slovenskou praxou ide o opatrenie, ktoré si zaslúži osobitnú pozornosť.

➡️ Prístup k informáciám a možnostiam vyjadrenia

Zdanlivo drobné, no významné prvky ako rádio v cele, alebo možnosť používať pero a papier, prispievajú k duševnej aktivite a zachovaniu ľudskej dôstojnosti. Aj tieto detaily môžu pozitívne ovplyvniť celkový pocit autonómie a sebaúcty osôb obmedzených na slobode.

➡️ Nepretržitá a bezplatná linka pomoci ochrankyne ľudských práv (Hotline 24/7)

Nonstop bezplatná linka ochrankyne ľudských práv predstavuje účinný nástroj na okamžité riešenie sťažností či problémov osôb obmedzených na slobode. Ide o mechanizmus, ktorý zvyšuje transparentnosť systému a posilňuje dôveru v jeho spravodlivosť a zodpovednosť.

➡️ Zachovanie okuliarov

Na rozdiel od Slovenska, kde sa stále v niektorých prípadoch uplatňuje sporná prax odoberania dioptrických okuliarov osobám obmedzeným na slobode, v Arménsku sa s takýmto obmedzením nestretávame. Prístup, ktorý rešpektuje základné právo na zdravotnú pomôcku, je prejavom dôstojného zaobchádzania a zásadného prístupu k ľudským právam.

Tieto pozitívne príklady ukazujú, že aj jednoduché a nízkonákladové opatrenia môžu významne prispieť k zlepšeniu podmienok osôb obmedzených na slobode.

Verím, že poznatky z Arménska môžu byť podnetom pre odbornú diskusiu a praktické kroky smerujúce k posilňovaniu ochrany základných práv a slobôd aj na Slovensku.

[Popis pre osoby so zrakovým znevýhodnením: Na fotkách je zachytený verejný ochranca práv spolu s účastníčkami a účastníkmi neohlásených návštev zariadení, kde sú osoby obmedzené na slobode]

Ďalšie články
Všetky články