Výstava: Príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet
25. 5. 2022

Vedúca Kancelárie verejného ochrancu práv Alexandra Stachová sa zúčastnila na otvorení výstavy pod názvom Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet. Výstava predstavuje inšpiratívne ženy židovského pôvodu pochádzajúce zo Slovenska. Ich pôsobenie malo medzinárodný dosah.

Ako uvádza SNM, šlo o skutočne náročný výber, pri ktorom sa kurátor výstavy zameral na osobnosti z rôznych oblastí vedy, umenia či podnikania. Tento „zoznam“ žien nie je ani zďaleka úplný, no jeho snahou bolo vybrať príbehy, ktoré návštevníka oslovia a zaujmú.

Príbehy žien hovoria napríklad o fotografke, ktorá ovplyvnila vývoj svetovej fotografie či revolucionárke na poli sexuálneho výskumu a poradenstva. Zároveň sú medzi nimi príbehy o zakladateľke židovského feministického hnutia v Nemecku či hollywoodskej herečke.

Viac príbehov nájdete na výstave, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Nad výstavou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Ďalšie články
Všetky články