Na Slovensku začali pôsobiť špeciálne tímy na monitorovanie mučenia a zlého zaobchádzania a na predchádzanie týmto javom, a to na miestach, kde sa nachádzajú osoby obmedzené alebo pozbavené osobnej slobody, príp. kde sa takéto osoby nachádzajú v dôsledku odkázanosti na poskytovanie starostlivosti.
Tieto tímy vytvorili verejný ochranca práv, Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a Úrad komisára pre deti v rámci ich spoločnej novej pôsobnosti: Národného preventívneho mechanizmu – NPM proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu
Je to veľký záväzok Slovenskej republiky a som rád, že sme sa k protokolu pridali. Pre mňa osobne je to aj potvrdenie metódy práce ombudsmana v teréne. Mojou úlohou, ako aj úlohou Kancelárie verejného ochrancu práv je teraz jednak napĺňať NPM v rámci našich kompetencií, ale aj koordinovať tri ľudskoprávne inštitúcie. Aj na základe toho som od nástupu do funkcie koordinoval s komisariátmi postup a zrealizovali sme niekoľko pracovných stretnutí aj s našimi úradmi.
V rámci Kancelárie verejného ochrancu práv sme vytvorili nový odbor –odbor dohľadu nad obmedzovaním osobnej slobody, ktorý má v náplni práce aplikovanie záväzkov vyplývajúcich z Opčného protokolu pre náš úrad.
S právnymi expertkami a expertmi z Kancelárie verejného ochrancu práv už neohlásené systematické návštevy miest a zariadení, kde sú osoby obmedzené na slobode, sme už vykonali ako prípravu na výkon NPM (napríklad v Ústave policajného zaistenia v Medveďove) a budeme v nich naďalej pokračovať.
Tlačová správa z predstavenia národného preventívneho mechanizmu



