Pri príležitosti blížiaceho sa 20. výročia zvolenia prvého verejného ochrancu práv do funkcie (19. marca 2002) predstavujeme publikáciu o činnosti úradu za posledné dve dekády.

Čo sa dozviete z publikácie?

Pohľad na fungovanie a vývoj inštitútu verejného ochrancu práv prinášajú Mária Patakyová (súčasná verejná ochrankyňa práv) a Jana Dubovcová (bývalá verejná ochrankyňa práv) hneď v úvode knihy. Vyzdvihujú predovšetkým princíp nezávislosti od moci štátu a formovanie demokratickej spoločnosti založenej na dodržiavaní a ochrane základných ľudských práv a slobôd.

Publikácia je ohliadnutím sa za úspechmi, ale aj neľahkou cestou, ktorou musel inštitút za posledné dve dekády prejsť. Napriek prekážkam a často náročnej komunikácii s niektorými členmi vlády vyriešila inštitúcia tisícky podnetov zo strany občanov a občianok. Aktivity úradu azda prispeli ku kultivovaniu celospoločenskej diskusie, k vytvoreniu spojenia s medzinárodným, európskym a slovenským právnym prostredím, ale aj schopnosti vysvetľovať v našich domácich podmienkach obsah základných práv a slobôd a ich význam pre jednotlivca i spoločnosť.

Počas svojej dvadsaťročnej činnosti sa inštitúcia stretla s tisíckami sťažností a podnetov súvisiacimi s porušovaním základných ľudských práv a slobôd. Kniha opisuje aj cestu ombudsmana a ombudsmaniek na Slovensku.

Prvým verejným ochrancom práv sa stal Pavel Kandráč

Do funkcie bol zvolený v marci 2002, keď bola táto inštitúcia na Slovensku zriadená po vzore západných krajín. V roku 2004 stál pri vytvorení dlhodobej spolupráce ombudsmaniek a ombudsmanov na úrovni krajín V4 a v roku 2007 opätovne obhájil svoj mandát.

V roku 2012 Pavla Kandráča vo funkcii vystriedala Jana Dubovcová

Okrem iných prípadov sa zaoberala neprimeraným policajným zásahom v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou v roku 2013. Od začiatku stála na strane spravodlivosti a hájila práva obetí policajnej razie. Upozornila tiež na porušovanie základného práva rómskych detí na vzdelanie, ako aj na nerovnoprávne postavenie LGBTI ľudí v spoločnosti. V roku 2015 pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv prvýkrát ocenila organizácie a jednotlivcov podieľajúcich sa na osvete a ochrane základných práv a slobôd.

Mária Patakyová sa od roku 2017 venovala viacerým oblastiam ochrany základných práv a slobôd

Pokračovala v upozorňovaní na porušovanie práv rómskych detí na vzdelanie, zaoberala sa mimoriadne dlhými prieťahmi v reštitučných konaniach. Poukázala na nedostatočnú kontrolu zariadení pre seniorov, zistila nedostatky vo fungovaní cudzineckej polície a upozornila na porušovanie práv žien v zdravotníckych zariadeniach pri poskytovaní pôrodnej starostlivosti (nielen, ale aj počas pandémie).

Sústredila sa aj na ochranu práv budúcich generácií a mimoriadnou správou v roku 2020 upozornila na potrebu okamžitého odstránenia envirozáťaží. Pokračovala tiež v tradícii odovzdávania poďakovaní a každoročne sa v decembri venovala mimoriadnym osobnostiam a organizáciám Ombudsmanské ďakujem.

Dizajn knihy vychádza z vizuálnej identity Kancelárie verejného ochrancu práv z dielne grafického štúdia Andrej & Andrej, ktorá v roku 2020 získala Národnú cenu za dizajn. Koncept je založený na symbolike porcelánového výročia, ktorú autori používajú v grafickom prevedení knihy.

PREČÍTAŤ PUBLIKÁCIU OMBUDS