Včera sme diskutovali so Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity – pánom Jánom Herom, Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti – pánom Filipom Vagačom a Úrad komisára pre deti– pánom Jozefom Mikloškom o právach detí z rómskej komunity.
Ide o nadväzujúce pracovné stretnutie, ktorého sa zúčastnili so mnou aj kolegyne z Kancelárie verejného ochranu práv –riaditeľka odboru ochrany hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv a práv národnostných menšín a etnických skupín pani Petra Fűköová a právna expertka pre ľudské práva – pani Martina Vargová.
Na stretnutí sme poukázali na naše zistenia o segregácii rómskych žiakov v základnej škole, ktoré sú prezentované v Správe o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2022 na strane 80-81, ktorú som minulý týždeň doručil Národnej rade Slovenskej republiky.
Za našu Kanceláriu sme zúčastneným prisľúbili odbornú a expertíznu podporu s cieľom prispieť k desegregačnému úsiliu vo vzdelávaní detí. Najmä vo svetle rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý konštatoval, že „vzdelávaním rómskych detí v škole navštevovanej výlučne rómskymi žiakmi na ZŠ Stará Ľubovňa Podsadek postavenej v blízkosti marginalizovanej rómskej komunity v časti Podsadek došlo k segregácii (bod 15 odôvodnenia rozsudku zo dňa 15. decembra 2022, spis zn. 5Cdo/102/2020)“ je, podľa môjho názoru, v tejto fáze dôležité, aby štát a obce prijali účinné opatrenia, aby segregácii zabránili.
Za nás som preto obom splnomocnenom vlády prisľúbil, že poskytneme naše vedomosti a odporúčania, aby sa podarilo eliminovať porušenie základného práva dieťaťa na vzdelanie, ktoré je garantované čl. 42 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky.

