Mimoriadna správa odhaľuje závažné porušenia základných práv a slobôd zo strany polície za ostatných 13 rokov. Správa prináša nádej na zlepšenie situácie
31. 3. 2025

28. marca 2025 som predložil Národnej rade Slovenskej republiky mimoriadnu správu, ktorá odhaľuje skutočnosti nasvedčujúce závažnému porušovaniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru. Správa obsahuje návrh na prerokovanie na najbližšej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.

Vážim si činnosť policajného zboru. Policajný zbor prispieva svojou činnosťou k ochrane práva na život, zdravie a ochranu majetku obyvateľov Slovenska. Počas mojich neohlásených návštev polície po celom Slovensku často vediem diskusie s policajtmi a policajtkami, a vnímam to, že nemajú optimálne personálne či logistické podmienky k výkonu ich činnosti. No práve oni sú tí nositelia zbraní a oni sú tí, ktorým naša spoločnosť zverila monopol na legálne násilie s cieľom nás chrániť. S mocou však prichádza ľudskoprávna zodpovednosť a cieľom tejto správy je ukázať im nedostatky s cieľom ich odstrániť.

Dôvodom predloženia mimoriadnej správy je zistenie skutočností, ktoré nasvedčujú tomu, že porušenie základného práva alebo slobody je závažné a týka sa väčšieho počtu osôb. Poukazujem na prípady krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania s osobami pri kontakte s príslušníkmi Policajného zboru, ktoré sú v rozpore s národnými a medzinárodnými garanciami základných práv a slobôd.

Prípad úmrtia človeka po zásahu košickej polície, ktorý na konci roka 2024 otriasol Slovenskom, násilie počas výsluchu, prípad zbitého človeka bez domova pred obchodným domom, bezdôvodná facka spútanej osobe, služobný zákrok voči Rómom z Milhosti, držanie viac ako tri dni človeka so zlomenými pätami v nelegálnom vyhradenom priestore, porušenie práv osoby držanej bratislavskou políciou bez riadnej evidencie vyše 12 hodín či služobný zákrok z marca 2023 v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Sečovce voči cudzincom.

To všetko sú niektoré z prípadov, v ktorých som ja, alebo moje predchodkyne konštatovali porušenie základného práva na ochranu pred zlým zaobchádzaním v dôsledku excesívneho použitia sily zo strany policajta. Keďže ide o prípady za ostatných 13 rokov, tak to vo mne vyvoláva dôvodnú obavu, že nejde o zriedkavé zlyhávanie jednotlivca. Domnievam sa, že v oblasti prevencie pred policajným násilím má Slovenská republika viacero systémových nedostatkov, ktoré priestor pre zneužitie sily nezužujú, ale práve naopak, otvárajú.

Mimoriadna správa má na zreteli dva základné ciele. Prvým cieľom je napomôcť Národnej rade Slovenskej republiky pri vykonávaní dohľadovej činnosti a taktiež prispieť k prevencii pri dodržiavaní základných práv a slobôd počas tých služobných zákrokov príslušníkov Policajného zboru, ktorými dochádza k zásahu do práva na život, na osobnú integritu a na ochranu pred zlým zaobchádzaním.

Európsky výbor na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (ďalej „Výbor CPT“) žiadal Slovenskú republiku už pred viac ako 8 rokmi, aby sa ukončila prax umiestňovania osôb do určených (predtým vyhradených) priestorov aj počas noci, aby polícia nepripútavala osoby k pevným predmetom na policajných staniciach ako sú radiátory alebo aby sa pri bezpečnostnej prehliadke ľudia nemuseli vyzliecť donaha a drepovať. Žiaľ ani dnes sme na Slovensku tieto odporúčania neprevzali.

Navrhujem rozsiahle legislatívne a nelegislatívne odporúčania na predchádzanie policajnému násiliu. Medzi kľúčové návrhy patrí prísnejšia legislatívna úprava používania donucovacích prostriedkov, zavedenie efektívneho mechanizmu ochrany oznamovateľov v Policajnom zbore, posilnenie nezávislosti Úradu inšpekčnej služby a zavedenie povinného používania telových kamier pri výkone služobnej činnosti.

Som presvedčený, že implementácia týchto odporúčaní prispeje k posilneniu prevencie zneužívania mocenského monopolu príslušníkmi polície a k zvýšeniu dôvery verejnosti v Policajný zbor.

Záznam z tlačovej konferencie

[Popis pre osoby so zrakovým znevýhodnením: Na fotke je zachytený verejný ochranca práv počas tlačovej konferencie]

Ďalšie články
Všetky články